31.01.2020 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexuální život zvířat: Orgasmus

Říká se, že lidé jsou jediný živočišný druh na zemi, kteří souloží nejen za účelem reprodukce, ale i pro potěšení. Potěšení ze sexu lidé mají hlavně díky možnosti dosažení orgasmu. Znamená to snad, že ostatní živočišné druhy orgasmus prožít nemohou a neprožívají? A pokud jej prožívají, jakou má v jejich sexuálním životě funkci?

Ačkoliv definice orgasmu je poměrně nejasná a složitá, Bankroft (2005) orgasmus popsal jako „status motivace k prožití sexuálního potěšení“. U samců je tato definice asociována s ejakulací a rytmickými kontrakcemi  perineálních svalů, u samic lze pozorovat retrakci klitorisu a rytmické kontrakce svalů hráze a vagíny a zvýšená vaginální sekrece. V průběhu orgasmu dochází také k uvolnění některých neuropeptidů, dopaminu, oxytocinu a prolaktinu, které mají navodit, mimo jiné, i velmi příjemné pocity. Podle výše popsaných definic, všichni savci mají fyziologický potenciál prožít orgasmus. Prožitky, které lze jako orgasmus popsat, či jsou definici orgasmu velmi blízké, byly dokumentovány ale nejen u savců, ale i dalších obratlovců.  Orgasmus byl popsán u primátů, šelem, hlodavců, ale také u ptáků, plazů a ryb. Dokonce byl proveden experiment, ve kterém byli samci octomilek odměňováni ejakulací navozenou pomocí umělé aktivace neuronů, a takovou odměnu opakovaně vyhledávali.

Úloha orgasmu v sexu

Má orgasmus nějakou funkci? V roce 1987 vznikla teorie, že orgasmus má upevnit vztahy mezi oběma partnery, a tím podpořit samcův zájem o péči o potomstvo. Nicméně nemnoho samců v živočišné říši se podílí na péči o potomstvo, z tohoto hlediska teorie selhává. Teorii o upevnění partnerského pouta nabourává i existence Collidgeova efektu, kdy samec postupně ztrácí sexuální zájem o jednu partnerku a následně zvyšuje svou sexuální aktivitu pojetím vyšší diverzity sexuálních partnerek.*

Ing. Barbora Valníčková

VÚŽV Praha

Kontakt: valika@seznam.cz

Více najdete v časopise Náš chov 1/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down