03.06.2019 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexuální život zvířat: promiskuita

Ráno se krajinou nese kokrhání kohouta. Stojí na hromadě písku a dává světu vědět, že on je ten dominantní samec, který vládne místnímu kuru domácímu. Samice se procházejí po zahradě a pečlivě prohrabávají zemi a vybírají z ní kousky něčeho k snědku. Okolo se potuluje i několik pubescentních výrostků, kteří se vylíhli z posledních podzimních násad. Ti ale statného dominantního kohouta nemohou v jeho pozici dominantního samce a ploditele ohrozit. Pokud by si nějaký přeci jen dovolil pomýšlet na nějakou z jeho slepic, jakékoliv pokusy o sblížení budou vládcem dvorku nemilosrdně přerušeny. Ostatně ani není důvod, aby se některá z jeho slípek byť jen trochu zajímala o jiného samce. On, nejlépe situovaný kohout v okolí, své samice vždycky svolá na něco velmi lákavého k snědku, podstrojuje jim laskominy a to nejlepší co zahrada nabízí. Na podobný akt dvoření, se nikdo z okolních floutků ani nezmůže.

Díky rčení „láska prochází žaludkem“ má tak dominantní kohout zaručeno, že každá z přítomných slepic mu bude povolná. Samici poblíž přihodí tučného červa, ta přijme nabízený dárek a s kohoutem se ochotně páří. Samec po aktu odchází za dalšími povinnostmi pána zahrady. Dominantní kohout pro tuto samici ovšem zřejmě není tím, jehož geny by chtěla předat svým potomkům. Pohybem kloakálního svalstva vytlačí jeho sperma ven a záhy se nepozorována páří s jedním z mladších kohoutů. Sperma tohoto kohouta si již ponechá.

Promiskuitní chování, kdy jedinec nemá stálého sexuálního partnera, ale kopuluje s více příslušníky opačného pohlaví za sebou, bylo dlouhou dobu považováno za chování poměrně nestandardní a dokonce úskočné.  Nyní je ale známé, že množství živočišných druhů je přirozeně promiskuitní, bez známek partnerské vazby mezi samcem a samicí. I tak v názorech množství lidí, jsou promiskuitní převážně samci, zatímco samice se údajně spokojí s jedním samcem, kterého si vybere jako budoucího otce svých mláďat. Jsou ale samci opravdu prvoplánově promiskuitní, zatímco samice se pouze pasivně účastní samčích honů za otcovstvím a zachovávají věrnost tomu jednomu vyvolenému?

Ing. Barbora Valníčková

Kompletní článek najdete v Našem chovu 6/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down