31.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexuální život zvířat: Znásilnění

Znásilnění aneb nucená kopulace, je chování vyskytující se poměrně běžně zejména u různých druhů ptáků z celého světa. Dokumentováno ale bylo hlavně u kachen:

Na rybníce, kde je běžně k vidění hejno kachen, se odehrává drama. Je slyšet pronikavý hlas jedné ze samic, kterou pronásleduje několik kačerů. Snaží se jí dostihnout na souši, kde se jí ale stále daří uniknout. Samec, s nímž již několikátou sezónu vyvádí mláďata, celou skupinku následuje a snaží se dostat co nejblíže k samici, což se mu ale příliš nedaří. Samice začíná být vyčerpaná, uniká na vodu, kde jí však jeden z jejích pronásledovatelů konečně dostihne. Opře se do ní celou svojí váhou a tlačí jí hlavu pod vodu. Po chvíli topení je samice natolik vyčerpaná, že se násilníkovi konečně podaří se samicí kopulovat i přes její zjevný nesouhlas. Ostatní samci zatím plavou kolem a čekají, až se i oni budou moci chopit své příležitosti. Nakonec se samicí kopulují postupně všichni. Když je poslední násilník hotov, odplave si každý po svém a rybník opět zavládne klidem.

Dále je možné tento fenomén spatřit nejen u škorpiónů, jelenů a šimpanzů, ale dalšího množství živočišných druhů. Z řad domestikovaných hospodářských zvířat bylo znásilnění popsáno například u ovcí a koní. U těchto kopytníků se ale spíše jednalo o výjimečné chování podnícené vlivem sociálních změn ve stádě, zatímco u kachen jej lze pozorovat poměrně běžně, neboť je kačery využíváno jakožto jeden z možných způsobů, jak se dopracovat k potomkům i v případě chybějící svolné partnerky. Odborná literatura udává, že znásilnění stojí u kachen na jednom z prvních míst ve způsobech mezidruhového křížení a to nejen mezi divokými druhy, ale také divokých druhů s domestikovanými kachnami.*

Ing. Barbora Valníčková,

VÚŽV Praha

Kontakt: valika@seznam.cz

Celý článek najtete v Našem chovu 1/2019.  Čtěte Náš chov!

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down