15.05.2008 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Siláž roku pochází z Domažlicka

(let.) - Druhý ročník soutěže o nejlepší kukuřičnou siláž roku 2007, kterou pořádá společnost Medipharm CZ, s. r. o., již zná své vítěze. Do finálové dvacítky se probojovalo celkem patnáct českých a pět slovenských zemědělských podniků. Absolutním vítězem, který jako hlavní cenu obdržel digitální kameru, se stala firma Meclovská zemědělská, a. s., z Meclova u Horšovského Týna.
Podmínky druhého ročníku soutěže, která byla vyhlášena 1. září 2007 společností Medipharm CZ, s. r. o., byly velmi jednoduché – vyrobit kvalitní kukuřičnou siláž v období sklizně 2007 na území České nebo Slovenské republiky a odeslat rozbor siláže do sídla firmy. U všech 120 přihlášených vzorků se stejně jako v předchozím ročníku hodnotil rozbor živin a průběh fermentačního procesu v siláži. Po dalších rozborech znovu odebraných vzorků siláže a individuálního hodnocení, kdy byl posouzen i momentální stav kukuřičné siláže (způsob zakrytí a odběru, čistota a pořádek v silážním žlabu), a také smyslové posouzení vzorků, bylo do závěrečného kola odbornou komisí, které předsedal prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc., vybráno dvacet zemědělských podniků. Jejich zástupcům byly uděleny diplomy a symbolické ceny. Jak uvedl ředitel společnosti Medipharm CZ, s. r. o., MVDr. Petr Mičan, vzhledem k tomu, že se u všech dvaceti vzorků jednalo o velmi kvalitní siláže, u kterých nebyly shledány podstatné rozdíly, firma se rozhodla určit vítěze soutěže losováním. To proběhlo ve slavnostním duchu přímo na stánku společnosti Medipharm CZ, s. r. o., na mezinárodní zemědělské výstavě Techagro dne 7. dubna 2008 v Brně. Šťastný los padl na firmu Meclovská zemědělská, a. s., jejíž ředitel Ing. Jaroslav Hána převzal z rukou MVDr. Mičana hodnotnou cenu.
Vítězný podnik hospodaří na Domažlicku, kde obdělává 4280 hektarů zemědělské půdy Chovají 950 dojnic holštýnského plemene při průměrné roční užitkovosti 9150 litrů. Siláž, která se stala tou nejlepší v sezóně 2007, pocházela z farmy Březí, a její vzorek do soutěže přihlásil zootechnik Petr Blahník. Podle něj za dobrou kvalitu loňské siláže může souhra několika náhod a pravděpodobně také použitý silážní inokulant.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down