06.03.2019 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Siláže 2019 - jak a čím konzervovat

Pro všechny přežvýkavce, zejména produkční dojnice je celoroční krmení stabilní krmnou dávkou s kvalitními silážemi základním předpokladem ekonomické výživy nejen produkčních zvířat. Loňská sezóna nám svým průběhem opět nachystala mnohá překvapení. I v tomto složitém období je nutné mít na paměti zásadní podmínky pro výrobu kvalitního krmení.

V roce 2018 nás trápila nejenom nízká produkce a výnos zejména travních, ale i jetelových a vojtěškových porostů. Projevila se i v porostech silážních kukuřic, které fyziologicky nedozrávaly, ale dosychaly. To vedlo poměrně často výrobě příliš suchých siláží. Samo o sobě se hmota do sušiny okolo 50% ještě dá efektivně a úspěšně zakonzervovat. Pokud je to hmota příliš rychle doschlá po sečení, je to ten menší problém. Sklízíme-li však hmotu suchou již před sečením, připravujeme zvířata o dostupné živiny, zejména o stravitelnou vlákninu, která je v optimální fázi významný zdrojem energie a dalších živin pro bachorovou mikroflóru. Teorii sice teoreticky všichni znají, v praxi bývá situace často dramaticky jiná než optimální.

Management a mechanizace výroby siláží

Po každé sezóně všichni zúčastnění vědí, kde zřejmě udělali chybu a kde jsou nějaké nedostatky. Jen málo zemědělců si ale z takového ponaučení udělá zápis, který by si mohli na začátku další sezóny připomenout, kde je nejvíce tlačila bota. Příprava všech mechanizačních prostředků, které se účastní sklizně, by měla být samozřejmostí pro zimní údržbové práce. Shánění nových nožů do řezačky apod. v polovině května nesvědčí  o profesionálním přístupu...

Ing. Eduard Hanina

Více najdete v Našem chovu 3/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down