16.03.2023 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silážování lisovaných cukrovarských řízků plněním do PE vaků

Cukrovarské řízky představují významné krmivo jak z hlediska výživné hodnoty, tak zejména pro své vynikající dietetické účinky. Lisované cukrovarské řízky jsou sacharidovým krmivem a jsou doplňkovým krmivem ve směsných krmných dávkách pro skot, dojnice zejména. Mohou částečně nahradit i kukuřičnou siláž. Článek se zabývá silážováním a také kvalitou cukrovarských řízků.

Je zřejmé, že cukrovarské řízky a z nich připravené siláže zaujímají vzhledem nejen k vysoké nutriční hodnotě, ale zejména s přihlédnutím k jejich specifickým a dietetickým účinkům své významné místo v krmných dávkách dojnic. Lze konstatovat, že cukrovarské řízky:

  • mají koncentraci živin, zejména obsah hrubého proteinu srovnatelný nebo podobný s krmným ječmenem

  • vyznačují se poměrně vysokou koncentrací netto energie (vyšší než 6,2 MJ NEL/kg sušiny)

·         mají vyšší obsah hrubé vlákniny v rozmezí 180–260 g/kg sušiny, ale její lignifikace je oproti pícninám výrazně nižší a je proto i lépe stravitelná.

Průměrné chemické složení řízkové siláže uložené v PE vaku je uvedeno v tabulce 1. Z uvedených výsledků je zřejmé, že cukrovarské řízky jsou vhodným doplňkovým sacharidovým krmivem s příznivým živinovým obsahem. Hrubé dusíkaté látky jsou tvořeny hlavně bílkovinami, neboť nebílkovinné amidické látky byly zpravidla vyextrahovány již při vlastní difúzi řízků. Relativně vyšší obsah hrubých dusíkatých látek v 1 kg sušiny řízků je způsoben koagulací přirozených rozpustných dusíkatých látek při extrakci sacharózy při vyšší teplotě. S ohledem k technologii zpracování cukrovky je třeba poznamenat, že lisované řízky při obsahu sušiny 22–25 % mohou obsahovat zpravidla 0,2–0,8 % sacharidů, což je asi desetina z celkového obsahu sacharidů u obtížně silážovatelných pícnin. Proto i průběh mléčného kvašení u lisovaných cukrovarských řízků s vyšším obsahem sušiny je pomalejší než u řízků nelisovaných, tedy s nižším obsahem sušiny. U siláží nelisovaných řízků (s nižším obsahem sušiny) byl vždy zaznamenáván bouřlivý heterofermentativní průběh kvašení s vyšší tvorbou těkavých mastných kyselin (TMK), zejména octové a máselné, který byl spojen s rozkladem hemicelulózy a pektinů.

prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc.,

Ing. Bc. Michal Kuděla,

MVDr. Ing. Jan Dvořáček,*

prof. dr.hab. Inž. Katarzyna Szwedziak,**

doc. Dr. Ing. Zdeněk Havlíček

Mendelova univerzita v Brně;

*S.O.S. Skalice nad Svitavou, s. r. o.;

**Uniwersytet przyrodniczy we Wrocławiu

Foto archiv autorů

Kontakt: petr.dolezal@mendelu.cz

Celý článek kolektivu autorů najdete v Krmivářství 2/2023. 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down