21.06.2001 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šíří se BSE i bez krmení masokostní moučkou?

Masokostní moučka nebo kafilerní tuk použité při výrobě krmných směsí bývají považovány za hlavní a často jediný zdroj nákazy skotu chorobou BSE. Už 18. července 1988, tedy rok a půl po objevení prvních případů BSE ve Velké Británii, bylo v této zemi zakázáno zkrmování masokostní moučky skotem. V následujících letech se ale postup choroby nezastavil.

V roce 1990 bylo ve Velké Británii zjištěno 14 181 případů BSE, o rok později se počet prokázaných případů BSE vyhoupl na 25 026 a postup choroby kulminoval v roce 1992, kdy bylo prokázáno 36 680 případů BSE. Následný pokles výskytu BSE je zcela jistě jednoznačným úspěchem zákazu zkrmování masokostní moučky. Není to ale cesta k úplné likvidaci choroby.
Onemocnění BSE se začalo objevovat i u zvířat, která se narodila po vydání zákazu zkrmování masokostní moučky. První případ byl zjištěn 21. března roku 1991 a mezi laiky i odborníky vzbudil zděšení. Zákaz zkrmování masokostních mouček byl považován za stoprocentně účinnou metodu boje s BSE. Najednou dostala tato představa povážlivou trhlinu a měnila se z jistoty v iluzi..
Britští státní úředníci pojali vážné podezření, že přísný zákaz není dodržován nebo jsou v něm „díry“. A tak se zákaz postupně zpřísňoval. Už 6. listopadu 1991 zákaz zkrmování masokostní moučky notně přitvrdil. Jenže ani to nepomohlo. Do dnešních dní bylo zaznamenáno ve Velké Británii 3234 případů BSE u skotu, který se narodil během roku 1992. BSE se vyskytla i mezi zvířaty narozenými v následujících letech. Mezi zvířaty narozenými v roce 1993 bylo zatím zjištěno 2438 případů, mezi zvířaty z roku 1994 je zatím prokázáno 1304 případů BSE. Stovky nemocných zvířat byly zjištěny i mezi skotem narozeným v roce 1995 (ke dni 1. 5. 2001 je to 344 kusů).
Prolomena další bariéra?
Pomyslné „dokonalosti“ měl nabýt zákaz zkrmování masokostní moučky po 1. srpnu roku 1996. Nedávný případ BSE u krávy, která se narodila po tomto „předělovém“ datu, ale dokázal, že ani výnos z roku 1996 není všemocný. Případ BSE byl zachycen u holštýnské dojnice v Somersetu. Ta se narodila 27. května 1997 tedy skoro 10 měsíců po „neprůstřelném zákazu“.
Britská vláda okamžitě přispěchala s ujištěním, že obyvatelům Velké Británie nehrozí žádná nová zdravotní rizika. Rozhodně to neznamená, že by BSE byla opět na vzestupu. „Zatím ještě nevíme, nakolik je tento ojedinělý případ významný,“ prohlásil ministr pro zdraví zvířat Elliot Morley. „Můžeme ale říci, že případ nebude mít dopad na bezpečnost spotřebitelů. Tento případ nic nemění na skutečnosti, že Velká Británie přijala ta nejtvrdší opatření na ochranu zdraví občanů a k vymýcení BSE.“
Holštýnce ze Somersetu ale nepatří pochybný primát mezi zvířaty narozenými po zavedení „tvrdého zákazu“ a následně postiženými chorobou BSE. První případ byl zaznamenán vloni u holštýnské krávy v Dorsetu. Odborníci odhadují, že do konce letošního roku se může počet obdobných případů vyšplhat ke dvaceti.
Zatím nikdo neví, jak se mohla tato zvířata nakazit, protože s masokostní moučkou by se neměla vůbec střetnout. Spekuluje se o tom, že se krávy nakazily krmivy, která se dostala na farmy ještě před 1. srpnem 1996. Důkazy ale chybí. Zdá se, že i „superzákaz“ z roku 1996 může mít někde nějakou skulinku. Druhé vysvětlení je ještě znepokojivější. Nelze totiž vyloučit ani to, že k přenosu nemoci došlo jiným způsobem než kontaminovaným krmivem.
Odborníci v poslední době stále častěji uvažují o možnosti přenosu BSE z krávy na její telata. Potomci nakažených krav byli díky důkladné evidenci dohledáni a je jisté, že jejich maso rozhodně neskončí na pultech řeznictví a na stolech spotřebitelů. Vyloučení masa krav starších 30 měsíců z konzumace je v Británii už léta garantováno zákonem.
Poslední zpráva Královské společnosti nebere na lehkou váhu dokonce ani tzv. vertikální přenos BSE, tedy přenos mezi jednotlivými zvířaty tedy „z kusu na kus“. Nikdo zatím nemá pro podobné šíření BSE pádné důkazy. Na druhé straně ale Britové neberou ani nepravděpodobné možnosti na lehkou váhu. Možná bychom tuto možnost neměli pouštět ze zřetele ani my. Jak dokazují smutné zkušenosti Britů, boj s BSE je tvrdý oříšek a nevyplatí se při něm mávnout rukou nad žádnou, byť jen málo reálnou hrozbou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down