06.07.2022 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Přetrvávající vlna veder v západní Evropě způsobuje obavy z nedostatku obilovin v aktuálním roce. Španělsko již od jara zažívá největší vlnu veder za posledních 20 let. Obavy z významných škod na úrodě v západní Evropě, které by způsobilo teplé a suché počasí, se však pomalu zmírňují z důvodu zvýšení srážek a očekávání mírnějších teplot. Prognóza produkce ječmene v Evropské unii a Spojeném království se proti předchozímu měsíci nezměnila, meziročně je stále očekávána nižší.

 

Sklizeň ječmene ve Velké Británii a Dánsku je vzhledem ke zlepšeným povětrnostním podmínkám pro pěstování daleko optimističtější, v oblastech Francie je však situace ohledně sklizně ječmene stále nejistá kvůli dalšímu průběhu počasí. Sklizňová plocha ječmene bude v Austrálii v tomto roce meziročně nižší a s ní se snižuje i očekávaný objem sklizně této komodity. Nepříznivé podmínky pro osev znesnadňují v Argentině setí obilovin, příznivé jsou ale naopak pro probíhající sklizeň sóji a kukuřice. USDA[1]) odhaduje meziročně nižší úroveň světové sklizně kukuřice. V červnu t.r. přistoupila ke korekci odhadů směrem nahoru, a to z důvodu vyšší úrovně sklizně kukuřice na Ukrajině, než se původně očekávalo. I přes vyšší odhad sklizně na Ukrajině však její produkce meziročně poklesla. Vzhledem k vývoji konfliktu na Ukrajině a nejistotě ohledně vývozu komodit z Ukrajiny je však třeba na prognózu nahlížet s rezervou. Bouře s kroupami ve francouzských pěstitelských oblastech zanechaly v některých regionech značné škody, což má také vliv na obavy z nedostatku pšenice v tomto roce. Zveřejnění nejnovější zprávy USDA, kde se předpokládá meziroční snížení celosvětové produkce pšenice v roce 2022/23, mělo vliv na zvýšení cen obilovin. Zejména Indie bude mít letos pravděpodobně mnohem menší objem sklizně pšenice, než se původně očekávalo z důvodu přetrvávajících veder. USDA očekává pokles objemu sklizně obilovin i v USA také z důvodu přetrvávajícího teplého a suchého počasí.

Obavy z nedostatku obilovin a dalších komodit podporuje právě nejistota ohledně vývozu z černomořských přístavů Ukrajiny, což má vliv na nárůst jejich cen. Pozitivní výhled na možnou dohodu o umožnění vývozu skrz černomořské přístavy měl krátkodobý vliv na pokles burzovních cen dotčených komodit. Diplomatická jednání o zpřístupnění černomořských přístavů v zemi však byla zatím bezvýsledná, jelikož konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dále pokračuje. Snahy Turecka vyjednat bezpečný vývoz obilovin, které uvízly na Ukrajině a v černomořských přístavech se nesetkaly s úspěchem, jelikož Rusko uvádí, že umožnění vývozu závisí na ukončení na něj uvalených sankcí, což je pro Ukrajinu nepřijatelnou podmínkou. Vývozní potenciál Ukrajiny přes moře tak zůstává nadále nejistý.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Celý článek najdete v Krmivářství 4/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down