Podle německého agrárního ekonoma dr. Clause Deblitze nebude dohoda se státy Mercosuru Evropské producenty hovězího masa tolik bolet. „Bude to navíc pouze asi 10 tis. tun hovězího, které by mohlo konkurovat producentům EU,“ zaznělo na konferenci Evropské a české zemědělství v budoucích podmínkách uspořádané v Praze v Národním muzeu.
Celosvětová produkce a spotřeba hovězího masa v minulé dekádě rostly. Spotřeba vykazuje napříč zeměmi významné odlišnosti. V případě Austrálie a USA pokles spotřeby znamená, že země musejí více vyvézt, aby uplatnily přebytek výroby v zahraničí. V případě EU je pokles spotřeby svázán se snížením produkce a zvyšujícími se preferencemi bílého masa, především drůbežího.
K zemím s nejvyšší roční spotřebou na osobu dlouhodobě patří Uruguay s Argentinou. Některé rozvíjející se země jako Brazílie, Paraguay, Peru, Chile a Jihoafrická republika také vykázaly rostoucí spotřebu hovězího masa na osobu, prudký nárůst zaznamenali v Brazílii, Číně a Indonésii.
Dohoda upravuje podmínky pro obchod s hovězím masem: Země Mercosuru by měly možnost vyvézt do EU 99 tisíc tun hovězího masa (z toho 55 % čerstvého a 45 % mraženého) se clem 7,5 % a postupným zavedením v šesti ekvivalentních fázích. I když jde o největší celní kvótu, kterou kdy EU nabídla, v celkovém kontextu se bude jednat po pěti letech postupného zavádění o 1,2 % z celkové spotřeby hovězího (ta dosahuje 8 mil. t). Tato celní kvóta bude jako přídavek ke 210 tis. t vysoce jakostních hovězích dílů, které jsou aktuálně každoročně vyváženy z Mercosuru do EU, z toho 140 tis. t v rámci dovozních kvót. To znamená, že 70 tis. t je importováno za běžné clo. Dále kolem 50 tis. t je dováženo jako „přípravky“. „Hiltonská“ kvóta (47 tis. t) na dovoz vysoce jakostního hovězího do EU umožňuje Mercosuru vyvézt hovězí maso s 20% clem. Všechny existující kvóty by však byly novou dohodou s Mercosurem zrušeny.
„Evropa ztrácí tržní postavení ve všech kontinentech kromě Oceánie. Rozdíly ve výrobních nákladech mezi producenty hovězího masa z jednotlivých zemí jsou významné, ale mnohem menší než v minulosti. Evropa ale již není hlavním cílem vývozu Mercosuru – ostatní země a regiony jsou lukrativnější a snáze přístupné. Hlavním hybatelem krátkodobé a střednědobé poptávky je Čína. Negativní stránkou změn je, že z Mercosuru bude proudit do EU asi dalších 10 tis. t hovězího masa. „Alternativní maso“ by se mohlo stát mnohem větší hrozbou pro producenty hovězího než obchodní dohoda se státy Mercosuru a dalšími obchodními partnery,“ shrnul v závěru Claus Deblitz hlavní myšlenky svého vystoupení na konferenci v bývalé budově Federálního shromáždění, dnes v budově Národního muzea.
Celý článek najdete v Našem chovu 2/2020