Sedmiletá bílá klisna Sixteen porazila všech 13 soupeřů a s přehledem vyhrála 117. ročník Velké pardubické České pojišťovny. O sedm délek zpět proběhl cílem loňský suverén Decent Fellow, zatímco třetí místo překvapivě vybojovala odborníky a sázkaři hodně opomíjená Eliška Přemyslovna z českého chovu. Sixteen patří stáji filmového a televizního producenta Jaroslava Boučka a trénuje ji Josef Váňa. Ve Velké startovala poprvé a na konto svého majitele přidala za necelých 560 vteřin 2 250 000 Kč.
Startovní listina Velké pardubické steeplechase cross – country měla původně 15 jmen, Honor (stáj Spedition Zavřel) ale pro zdravotní problémy do Pardubic vůbec nedorazil. Do nejtěžšího a nejslavnějšího dostihu starého kontinentu proto nastoupilo 12 valachů a dvě již vzpomínané zástupkyně něžnějšího pohlaví, obě s dvoukilogramovou úlevou základní váhy jezdce a sedla. Sixteen a Eliška Přemyslovna (SAT – AN Kladno) tedy nesli zátěž 66 kg.
U dvou koní se navíc museli dodatečně měnit jejich partneři, protože šampión roku 2006 Josef Bartoš a Brit Paul Andrew Johnson si vážně zranili ruce v rámcových dostizích. Decent Fellow (Dr.Charvát) tak dostal do sedla Tomáše Hurta a na Cieszymira (Hřebčín Albertovec) byl vysazen Marek Stromský.
Taxis byl velký
Po mávnutí červeného praporku se vydala na trať skutečně mezinárodní společnost steeplerů. Po třech koních v ní měly Polsko a Francie, další se narodili v Německu (2), Irsku (2) a Spojených státech (1). Čest domácí produkce měli zachránit Eliška Přemyslovna (již neexistující chov Velkovýkrmen Zákupy), Zeerow (Vítězslav Vanda, Březůvky) a Polárník (Pulec Hřebčín Mimoň).
Rozhodující slovo ze všech 31 překážek měl po několika letech opět Velký Taxisův příkop. Dvojnásobný hrdina Velké pardubické Maskul se k němu sice dostal jako první, ale před živým plotem zabrzdil, vybočil doleva a následně skončil své účinkování pádem nejen on, ale také za ním cválající zcela nevinný Cieszymir.
Na kolizi koní trenéra Františka Holčáka a jeho syna Radka Holčáka vydělali všichni. Ryzák Decent Fellow připravovaný (stejně jako Sixteen a dosud nejmenovaný Juventus ze stáje Javor) Josefem Váňou se dostal do čela a v podstatě až do cílové roviny diktoval tempo dostihu. Po celou dobu mu dělala překvapivou společnici Eliška Přemyslovna a na taktické pozici se stále držela díky barvě srsti nepřehlédnutelná Sixteen.
Na zcela poslední skok šel Decent Fellow už společně se svou bílou tréninkovou kolegyní. Po jeho absolvování zařadil Dušan Andrés na Sixteen vyšší rychlost a na její akceptování už Decent Fellow zkrátka neměl.
Rozdíl třídy
Konečných sedm délek (asi 21 metrů) náskoku Sixteen, navíc po výroku rozhodčích „zadrženě“ představuje rozdíl jedné výkonnostní třídy a to se Andrés v závěru víc radoval než razantně jezdil.
Decent Fellow odvedl maximum, porazit Sixteen ovšem nemohl - a to zvláště potom, co jí do finále sám ideálně dovedl. Elišku Přemyslovnou ale za sebou udržel o víc než tři délky a má velkou zásluhu na triumfu Váňova týmu.
Jako čtvrtý absolvoval celých 6900 metrů na pružné půdě britský host s francouzským původem i jménem Ivoire de Beaulieu (stáj Todd – Murphy – Leigh – Holman) a v pořadí pátou peněžní částku vydělal Juventus. Otěže nadějného ryzáka držel místo zraněného pětinásobného vítěze Velké jeho syn - šestnáctiletý žák Josef Váňa.
Do cíle se dostali i Ascot (Euroframe Skalica), Harry the Beaver(EŽ Praha), druhý vyslanec britského turfu s vizitkou „Made in France“ Sybellius d´Artaix (Wison FG) a Zeerow (H & H Hrudka), klasifikováno tedy bylo celkem devět koní.
Nešťastníků napočítali pět. Maskul a Cieszymir padli, Brambusch (Vasury Kolesa) a Polárník (Pulec Holding Hřebčín Mimoň) byli zadrženi a irský Three Mill (We Don´t Mess Syndicate) ztratil jezdce a dostih rovněž nedokončil.
Zranění Cieszymira na Taxisu bylo natolik vážné, že musel být utracen.
Polárníka potkal stejný osud až dva dny po skončení dostihu.
Andrésova spása
Bělka Sixteen se narodila 27. března 2000 a má původ Rainbows for Life (CAN) – Semantica (FR), po Tel Quel (FR). Jako chovatel klisny je uváděn J. Kavanagh. Jaroslav Bouček Sixteen koupil v roce 2001 ve Francii.
Do Velké pardubické 2007 odběhla „bílá princezna“ 17 dostihů na rovině (bez vítězství, zisk 76 210 Kč), čtyřikrát byla angažována na proutěných překážkách (bez vítězství, zisk 106 721 Kč) a 22 x se vydala na trať steeplechase s bilancí šesti prvenství a slušným výdělkem 1 337 870 Kč.
Jak již bylo napsáno v úvodu, velkou premiérou na Taxisu a spol. vydělala dalších 2 250 000 Kč, tj. téměř dvakrát víc než za celý dosavadní sportovní život.
Sixteen nejdřív připravovala Váňova manželka Pavla, Josef ji převzal oficiálně do tréninku až po dvou sezónách na dráze. První překážkový dostih čekal na Boučkovu naději 12. dubna 2004 ve Štrasburku a dopadl katastrofálně – pádem. Je pikantní, že tenkrát byl v sedle klisny právě letošní vítěz Velké, žokej Dušan Andrés.
Tento univerzální 36letý profesionál se může pochlubit skvělými výsledky jak na rovině (277 prvních míst), tak v překážkových dostizích (212 čistých zásahů). Vyhrál nejen České derby s Temirkanovem, ale dovedl k nevyšším poctám rovněž skákající milionáře Kolorada, Masiniho a Maskula.
První radost v nejstarší a nejsledovanější sportovní události této země mu ale zařídil až kůň Josefa Váni. Stalo se tak při Andrésově pokusu číslo 14.