03.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skoro 30 let na trhu po boku světové jedničky

Společnost BD Tech vznikla na přelomu roku 1995 až 1996, kdy se stala zástupcem německé firmy Big Dutchman pro Českou republiku v chovu prasat. »Vše vzniklo ale ještě předtím, když v roce 1994 vznikla divize technologií pro živočišnou výrobu při firmě STROM Praha,« uvedl ředitel společnosti Ing. Jan Kozák.

Postupem doby rozšiřovala portfolio své nabídky, včetně vlastní výroby. Prohloubila se především spolupráce se světovým výrobcem technologií do chovů prasat Big Dutchman, který sídlí v německém městečku Vechta nedaleko Brém.

Jako velký vzor

»Již v roce 1994, kdy jsme začali dodávat a instalovat první dojírny od firmy Alfa Laval, jsme věděli, že chceme přinést českým zákazníkům nejen profesionální technologie pro chov skotu, ale i pro chov prasat. V těchto prvních porevolučních letech jsme se všichni rozkoukávali, a protože na českých farmách nebyla velká zkušenost se zahraničními technologiemi, vyrazili jsme několikrát do zahraničí na farmy i výstavy, například holandský Utrecht nebo německý EuroTier. Hledali jsme výrobce, který by nabízel zejména špičkovou ventilaci, ale i ucelený sortiment od hrazení, napájení, přes systémy suchého i mokrého krmení. Výstavy nám mnohé napověděly, ale to největší slovo měli zahraniční farmáři. Navštívili jsme (tenkrát ještě Škodou Favorit, ve které jsme i přespávali ) nespočet dánských, holandských a německých farem chovu prasat. Udělali jsme si obrázek o technologiích, které v té době byly na trhu. Ze všech těchto návštěv a doporučení z řad farmářů i odborné veřejnosti nám jako nejlepší vyšla firma Big Dutchman.

Věděli jsme, že chceme zastupovat tu nejlepší firmu, a tušili jsme, že začátky budou těžké. Bylo jasné, že budeme mít hodně práce s přesvědčováním zákazníků, aby investovali do v té době asi nejdražší, ale vysoce kvalitní technologie, která jim přinese výrazné zlepšení chovu a zdravotního stavu zvířat, zvýšení užitkovosti a obrovské snížení provozních nákladů. Vzpomínám na tu dobu s pokorou i úsměvem. Například jsme jako první z technologických firem začali nabízet hrazení v materiálové kombinaci nerez-plast nebo navrhovali ventilace s dvojnásobnou výměnou vzduchu než bylo tenkrát obvyklé. Měli jsme zároveň i trochu toho obchodního štěstí. Velice brzy jsme pochopili, že firma Big Dutchman se svými technologiemi již v této dávné době specializovala na farmy se střední a velkou koncentrací prasat. Vznikaly tak občas situace, kdy konkurence například nabízela na jednu farmu 6 míchaček mokrého krmení a my jsme měli pro farmáře profesionální řešení s jedinou krmnou kuchyní.

 Při ohlédnutí za 27 letou historií firmy BD Tech dnes vidíme, že jsme udělali dobře. Většina stájí v ČR, které jsme v začátcích rekonstruovali (jako například v MAVE Jičín, Lubské zemědělské nebo Mydlářce Benešov), dodnes obstojně funguje a jejich nadčasové řešení přineslo farmářům skvělé ekonomické výsledky. Big Dutchman investuje obrovské prostředky do vývoje nových technologií a neustále přináší nová řešení. Celý tým naší firmy se snaží pracovat ve stejném duchu. Naše práce nás naplňuje. Baví nás nové výzvy i vývoj nových technologií z pohledu technologického pokroku, potřeb vývoje genetiky i vztahu k novým podmínkám welfare, které přinášejí neotřelá a zajímavá řešení.

Eva Makovičková a Zdeněk Makovička

Celý článek najdete v Našem chovu 8/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down