25.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skotský náhorní skot a jeho chov

Highland neboli skotský náhorní skot je extenzivní masné plemeno, jehož obliba u chovatelů v České republice stoupá. Stává se tak převážně v horských oblastech, kde dochází ke vzniku ekologických farem s chovem tohoto nenáročného a odolného plemene. Zvířata jsou využívána k údržbě krajiny a k produkci vysoce kvalitního masa.
Skotský náhorní skot pochází z oblasti severozápadní skotské vysočiny a centrálního Skotska. Je možné jej považovat za genovou rezervu, neboť u něho nedošlo k zušlechťování, jež se realizovalo v chovu skotu od 19. století. První plemenná kniha byla založena v roce 1884. Ke značnému rozšíření plemene do zahraničí došlo až v roce 1950.

V současné době jsou největší populace v USA, Kanadě, Austrálii i v Evropě – zejména v Německu, Rakousku, Dánsku a dalších severských zemích. Do České republiky byly umožněny první dovozy ze Skotska až po roce 1991 a to na farmu v Branišově. Klub chovatelů plemen highland a galloway byl založen 5. června 1996.
Stav plemene v České republice, včetně kříženců, se pohybuje okolo 3900 kusů. Největší koncentrace chovatelů plemene se nachází v horských oblastech – na Šumavě, v Krkonoších, Beskydech a Jeseníkách.
Více si přečtete v časopise Farmář č. 9

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down