14.11.2003 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skrytá hrozba mykotoxinů

Mikroskopické mykotoxiny zákeřně číhají v krmivech. Jsou produkovány nižním druhem hub rodu Fusarium jako jejich obranný jed. Znehodnocují uskladněné obiloviny a v českých podmínkách zejména kukuřici. Pokud proniknou až do výživy zvířat a následně do potravinového řetězce, mohou způsobit vážné škody a dokonce ohrozit zdraví člověka. Zatím nejúčinnější ochranou před nimi jsou jejich adsorbenty.

Právě na jejich téma se koncem října v Brně konala odborná konference výstižně nazvaná „Vrazi se skrývají v krmivech“. Pořádala jí brněnská společnost Alltech CZ, která je dodavatelem jednoho z účinných adsorbentů značky Mycosorb.
Účinné jsou zatím pouze adsorbenty
Problematika samotné produkce mykotoxinů nebyla podle přednášejícího Dr.Trevora Smithe z univerzity v kanadském Guelphu dosud v plném míře prozkoumána a popsána. Nejrozšířenější jsou dva druhy mykotoxinů, které jsou vzájemně velmi rozmanité jak ve svých vlastnostech, tak i v chemickém složení.
Jejich výskyt a šíření ovlivňuje řada faktorů. Nejvýznamnějším je vlhkost. Ta by proto u skladovaných obilnin neměla přesahovat 15 %. Choroby, které vyvolávají, veterináři souborně označují jako mykotoxikózy. Ohrožují především drůbež a prasata. V biologicky významném množství však mohou způsobit vážné zdravotní problémy také u člověka, protože některé z nich působí jako karcinogeny.
Jako zatím nejúčinnější metoda, jak zastavit jejich škodlivé působení, se ukázalo jejich chemické vyvázání z krmiva pomocí adsorbentů. Existují sice přípravky, které již dnes dokáží tyto látky účinně odstranit, ale podle Dr.Smithe jde teprve o první vlašťovky, jejich vývoj pokračuje a v dohledné budoucnosti budou vyvinuty preparáty ještě spolehlivější.
Výzkum pokračuje
Velkým problémem přitom zůstává nalezení takových adsorbujících látek, které by se vyznačovaly vysokou specifičností vůči běžným formám mykotoxinů a jež by působily bez vedlejších adsorpčních účinků. Adsorbenty totiž obvykle nemají žádnou nutriční hodnotu a považují se za balastní látky, které krmivo rozřeďují a snižují jeho hodnotu. Rovněž mohou snižovat účinky stopových prvků a léčiv podávaných v krmivu.
Víceleté výzkumy vedené na předních vědeckých pracovištích ukázaly, že zatím nejspolehlivější metodou na vyvázání mykotoxinů z podávaného krmiva je jejich deaktivace esterifikovanými glukomannany, které jsou extrahovány z buněčných stěn kvasinek druhu Saccharomyces cerevisae. Právě tyto látky jsou základem zmíněného přípravku Mycosorb.
Podle Dr.Smithe se dá očekávat, že také další přípravky budou založeny na podobné bázi. Vývoj nových a účinnějších metod mezitím pokračuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down