Správně nastartovat vyvíjející se předžaludky mladých telat je zejména u dojeného skotu alfou a omegou budoucího zdraví a užitkovosti zvířete. V posledních zhruba deseti letech se stále více uplatňují startery s 10 až 15% podílem řezané slámy (nebo sena). Jejich přednosti je konzistence, neboli snížená variabilita krmiva při přechodu na rostlinnou výživu. Tím nedochází k výkyvům pH, ale naopak k fyziologickému rozvoji předžaludků.
Nejrozšířenějším typem rostlinného krmiva, které je telatům v produkčních chovech předkládáno, je starter. Jde nejčastěji o granulovaná krmiva s podílem mačkaných nebo termicky upravených obilovin. V posledních letech si získaly oblibu startery s obsahem řezané píce (suché TMR), především slámy nebo sena.
Obvykle se doporučuje složení:
• Granule/starter 75 až 80 %,
• Sláma 10 až 15 %,
• Melasa 5 až 10 %.
Pro rozvoj bachoru jsou často problémové přechody na TMR obsahující siláže. Do rozvíjejícího se bachoru přichází totiž téměř každý den něco jiného, kyselého, poplatného tomu, co se v danou chvíli vybírá ze silážní jámy. Jeden rozbor pro celou dobu krmení jámy nemůže dostatečně charakterizovat složení siláže. Variabilita pH, kyselin, obsahu škrobu a dusíkatých látek je velká. Tato variabilita při využití suchých TMR úplně odpadá.
Více najdete v Krmivářství 5/2022.