03.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slamnaté startery našly uplatnění

Správně nastartovat vyvíjející se předžaludky mladých telat je zejména u dojeného skotu alfou a omegou budoucího zdraví a užitkovosti zvířete. V posledních zhruba deseti letech se stále více uplatňují startery s 10 až 15% podílem řezané slámy (nebo sena). Jejich přednosti je konzistence, neboli snížená variabilita krmiva při přechodu na rostlinnou výživu. Tím nedochází k výkyvům pH, ale naopak k fyziologickému rozvoji předžaludků.      

Nejrozšířenějším typem rostlinného krmiva, které je telatům v produkčních chovech předkládáno, je starter. Jde nejčastěji o granulovaná krmiva s podílem mačkaných nebo termicky upravených obilovin. V posledních letech si získaly oblibu startery s obsahem řezané píce (suché TMR), především slámy nebo sena.

Obvykle se doporučuje složení:

•             Granule/starter                 75 až 80 %,

•             Sláma    10 až 15 %,

•             Melasa  5 až 10 %.

Pro rozvoj bachoru jsou často problémové přechody na TMR obsahující siláže. Do rozvíjejícího se bachoru přichází totiž téměř každý den něco jiného, kyselého, poplatného tomu, co se v danou chvíli vybírá ze silážní jámy. Jeden rozbor pro celou dobu krmení jámy nemůže dostatečně charakterizovat složení siláže. Variabilita pH, kyselin, obsahu škrobu a dusíkatých látek je velká. Tato variabilita při využití suchých TMR úplně odpadá.

Více najdete v Krmivářství 5/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down