29.12.2021 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtění českého strakatého skotu

Výsledky uplynulého kontrolního roku a zejména jejich meziroční porovnání nám mohou ukázat zda, případně jak moc, jsme úspěšní při realizaci šlechtitelského pokroku ve stádech chovatelů českého strakatého skotu.

Samozřejmě na jedné straně máme nastaveny genetické možnosti a limity telat, jalovic, býků a krav, na straně druhé reálné podmínky v chovech, které jsou značně variabilní a velmi ovlivnitelné vnějšími vlivy. Při pohledu na meziroční porovnání výsledků uplynulého kontrolního roku mohu konstatovat, že se daří velmi dobře skloubit založení zvířat s chovatelskými podmínkami do výborných výsledků.

Výsledky mléčné užitkovosti

Průměrná užitkovost krav českého strakatého plemene dosáhla úrovně 7 906 kg mléka, při obsahu bílkovin 3,53 % a obsahu tuku 4,01 %. Pokud se budeme dívat na výsledky krav zapsaných do plemenné knihy, vidíme, že zde se užitkovost na konci kontrolního období zastavila na hranici 7 953 kg mléka, při průměrných složkách shodných s celou populací krav. Ukazatel mezidobí poklesl na hodnotu 389 dnů a věk při prvním otelení byl 27 měsíců a 14 dnů. Tímto ukazatelem se řadíme na první místo v rámci zemí, které chovají kombinované plemeno v Evropě. O obrovském progresu ve vývoji mléčné užitkovosti svědčí dvacetileté porovnání, kdy došlo ke zvýšení průměrné užitkovosti o 2 311 kg mléka a zároveň k poklesu ukazatele mezidobí o téměř 10 dnů.

Svaz chovatelů českého strakatého skotu, který je zodpovědný za šlechtění plemene, nemohl zůstat mimo tento směr šlechtění. Rozhodnutí o zapojení se do velkého uskupení s kolegy z Rakouska a Německa byl jednoznačně dobrý a pro samotné chovatele velmi výhodný. Uskupení DAC (Německo, Rakousko, ČR) počítá společné plemenné hodnoty (PH) pro všechny krávy a býky v těchto zemích. Ke shodě došlo i v oblasti genomiky. Každý měsíc běží výpočet PH mladých zvířat a třikrát ročně jsou stanovovány oficiální PH krav i býků. Zároveň jsou publikovány společné žebříčky nejlepších plemeníků. Chovatelé tak dostávají k dispozici porovnány výsledky těch nejlepších zvířat z celé populace DAC, bez nutnosti dělat jakékoli korekce či přepočty mezi státy.

Ing. Pavel Král

Svaz chovatelů českého strakatého skotu, z. s.

Kontakt: kral@cestr.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 1/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down