V rámci Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky je v Bosně a Hercegovině realizován projekt zaměřený na šlechtění masných plemen skotu. Projekt byl zahájen v roce 2013 a jeho ukončení je plánováno na podzim 2016. Role realizátora projektu se ujala Česká zemědělská univerzita v Praze, konkrétně katedra speciální zootechniky. Cílem projektu je podpora produkce hovězího masa v zemi, kde konflikt z počátku devadesátých let ještě dnes ovlivňuje nejen vztahy mezi místními lidmi, ale i fungování státu a vztahy se sousedními zeměmi.
Po skončení války v Jugoslávii došlo postupně ke vzniku sedmi států. Jedním z nich je Bosna a Hercegovina, země oplývající divokou přírodou, těžko přístupnými horami a soutěskami se zurčícími tyrkysově modrými potoky. Ve většině venkovských oblastí nalezneme pouze omezené plochy zemědělské půdy, a i ty se často nachází ve vysokých nadmořských výškách nebo až po překonání těžko přístupného terénu. Obyvatelstvo zde žije jak v pohodlí měst, tak i v podmínkách drsného a divokého venkova. Bosna a Hercegovina je také zemí, kde jsou mezilidské vztahy dodnes silně ovlivněny válečným konfliktem z devadesátých let a přítomností tří většinových národnostních skupin (Bosňáci, Srbové a Chorvaté).
Území Bosny a Hercegoviny bylo na základě Daytonské mírové dohody rozděleno na dvě samosprávní jednotky – entity (Republika srbská – RS, Federace Bosny a Hercegoviny –FBiH), disponující vlastními ministerstvy a zákony. Není těžké si představit, že takové uspořádání vede k roztříštěnosti a nejednotnosti zákonů. A to se týká i oblasti chovu skotu, která v podstatě není nijak regulována.*
Více si přečtete ve Farmáři 1/2016