05.03.2014 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šlechtitelský chov roku 2013

Společnost hospodařící nedaleko Chotěboře patří mezi nejúspěšnější producenty plemenných býků českého strakatého plemene v republice. V roce 2013 se stala vítězkou svazové soutěže šlechtitelských chovů. Mluvíme o Zemědělském družstvu Nová Ves - Víska, které hospodaří na severozápadním okraji Českomoravské vrchoviny.

„Český strakatý skot je do českých podmínek optimální plemeno, a to především díky své kombinované užitkovosti,“ je přesvědčen předseda Bc. Roman Sadílek. V roce 2013 krávy ZD Nová Ves – Víska dosáhly průměrné dojivosti 8767 litrů  při 3,5 % bílkovin a 3, 73 % tuku.  Ze zdejšího chovu pocházejí například býci RAD 145, BD 65, UF 125, RAD 162.

ZD Nová Ves-Víska zaměstnává 29 lidí.  Hospodaří na 860 ha zemědělské půdy, z toho je 42 luk, ostatní je orná půda. Značná část rostlinné výroby slouží k zajištění výživy krav, kterých je v podniku 450, takže i s mladým odchovem a výkrmem to představuje 1000 zvířat. Kromě krmných plodin v družstvu má tradici pěstování sladovnického ječmene (asi 70 ha), řepky, máku a potravinářské pšenice.

„Přesto, že ukazatele jsou dobré, věřím že nová stáj ještě mnohé vylepší. Welfare, klid a pohoda krav dělá mléko. Předpokládáme snížení nákladů na veterinární péči a zlepšení reprodukce. Nová stáj nám také uvolní kapacity, takže budeme mít možnost vykrmovat býčky až do finální hmotnosti. Dojírna 2 x 10 rybinového uspořádání nahradí současný tandem 2 x 5, což bude zase velký skok kupředu," sdělil předseda družstva.*

Více najdete v Našem chovu č. 3.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down