Chování zvířat, ale zejména jeho změny jsou pro chovatele důležitým indikátorem, ať už jde o detekci říje nebo odhalení počínajících zdravotních problémů či jiného narušení pohody. Dříve se chovatelé museli spoléhat na zrak a zkušenosti. Ti současní už využívají pomoci celé řady elektronických zařízení.
Pedometry zaznamenávající počet kroků či respondéry na obojcích sloužící k identifikaci zvířete na dojírně či v dojícím robotu, u krmného automatu nebo při vážení nejsou pro české chovatele ničím novým. Stále více chovatelů využívá jejich schopnosti sběru různých dat a firmy poskytující služby či technologie pro chov skotu se každým rokem snaží přijít s něčím novým. Aplikace zpracovávají data z pedometrů, dojíren a dalších zařízení, aby pomohly chovatelům s jejich analýzou, při rozhodování o chovatelských zásazích či vytváření strategií pro budoucnost.
V posledních desítkách let je věnována značná pozornost pohodě zvířat a tzv. welfare. Proto se cíle vědeckých studií velmi často ubírají tímto směrem. Je patrná i snaha o využití moderní techniky k vyrovnání nedostatku kvalitních a kvalifikovaných pracovníků či k redukci nákladů.
Nejen chovatelé na západě Spojených států a v Austrálii se musí vypořádat s požadavky na welfare zvířat, která se ve velkých stádech pohybují po rozlehlých pastvinách. Na těchto nedozírných a často velmi členitých plochách bývá sledování zvířat složitou a nákladnou záležitostí. Na těchto extenzivních pastvinách mají zvířata naprostou volnost pohybu a chovatelé tak celou řadu dní nemusí ze svého stáda zahlédnout jediný kus. V důsledku toho se nedá hned tak zjistit, zda se ve stádě nenachází jedinec, který by potřeboval pomoc člověka.