26.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slepice preferují dřevěná hnízda

Počet vajec, jejich oplození a líhnutí – to jsou základní parametry sledované v provozech s líhnutím brojlerových kuřat. Pozornost chovatelů se však zaměřuje i na vejce snesená mimo hnízdo na podlahu, protože je s nimi spojeno více práce.

Optimální odchov, udržování ptáků v činnosti i vyvýšená plocha z latí na hřadování mohou chovatelům snížit podíl času nezbytný na sběr vajec snesených na podlahu. Nedávný výzkum však ukázal, že rozhodujícím faktorem pro výběr místa ke snesení vejce je až typ hnízda.
Zajímavé poznatky přinesla doktorandka Anne van den Oeverová z nizozemské univerzity ve Wageningenu, která spoluracuje pro společnost Vencomatic Group. Ve spolupráci se švýcarskou univerzitou v Bernu se detailněji zabývala chováním slepic masného typu.
Záměrem výzkumu van den Oeverové bylo zjistit, jaký typ hnízda bude splňovat všechna kritéria chovaných ptáků.
„Ze zkušenosti víme, že méně ideální hnízda vedou nejen k podlahovým vejcím, ale také k většímu počtu návštěv hnízda na jedno snesené vejce a kratší době hnízdění. V rámci našeho pokusu jsme slepicím nabídli čtyři typy hnízd. Plastové kontrolní hnízdo, plastové hnízdo s přepážkou, díky níž má slepice soukromí, plastové hnízdo s ventilátorem v dolní části pro proudění vzduchu uvnitř hnízda a dřevěné hnízdo. Do pokusu jsme zapojili celkem šest skupin slepic ve věku od 20 do 34 týdnů, přičemž v každé skupině byla stovka slepic s devíti kohouty. Slepice měly přístup ke všem čtyřem typům hnízd na různých lokalitách,“ vysvětlila van den Oeverová.
Slepice byly sledovány uvnitř hnízd kamerami, přičemž snímky se analyzovaly z hlediska jejich chování, zahrnující obecné aktivity, sociální interakce a návštěvu hnízda. Na základě předpokladu, že slepice neupřednostňuje určitý typ hnízda se očekávalo, že v každém navrženém typu hnízda bude 25 % z celkového objemu snesených vajec.
„Slepice jsou opravdu velmi vybíravé. Z naší studie bychom mohli dospět k závěru, že chované nosnice výrazně upřednostňují dřevěná hnízda před umělohmotnými, když více než 70 % vajec snesly do dřevěného hnízda. Pouze 15 % slepic si vybralo plastové kontrolní hnízdo, 10 % hnízdo s přepážkou a 5 % hnízdo s ventilací. Protože bylo jen jedno ze čtyř hnízd dřevěné, docházelo k hromadění slepic a jejich agresivnímu chování. Navzdory tomu se slepice do dřevěného hnízda vracely. Abychom zjistili, co by si nosnice vybraly jako druhou možnost, dřevěná hnízda jsme zavřeli. To vedlo k volbě, která byla výsledkem interakce mezi konstrukcí hnízda a jeho vzdáleností od dřevěného. Více bylo preferováno kontrolní hnízdo a hnízda bližší dřevěnému byly preferovány více než nesousední. Materiál používaný pro hnízda by se tak měl brát v úvahu při navrhování a výběru hnízd. Očekáváme, že naše zkušební verze bude použitelná i v jiných částech světa,“ dodala na závěr van den Oeverová.
Závěr studie a jednoznačnou preferenci dřevěných hnízd samozřejmě zohledňuje i sponzor projektu – společnost Vencomatic, která má ve svém výrobním programu mimo jiné i kvalitní plastová hnízda. V kombinaci s optimálním řízením prostředí a kvalitním odchovem mohou dřevěná hnízda snížit počet vajec snesených na podlahu na minimum.*
Zdroj: PoultryWorld

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down