06.08.2019 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slovensko zaznamenalo první případy afrického moru prasat

Další ohniska byla hlášená v celé Evropě. Zatímco Slovensko potvrdilo své první případy afrického moru prasat (ASF), u domácích prasat v Bulharsku, Moldavsku, Polsku, Rumunsku a na Ukrajině byla hlášena nová ohniska moru.

Slovenské ministerstvo zemědělství oznámilo v minulém týdnu své první ohnisko afrického moru prasat (ASF) Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE). Virus ASF byl detekován v drobném chovu u čtyř prasat poté, co jedno zvíře vykazovalo příznaky nemoci, a to 23. července. Přestože zdroj infekce není znám, postižená místa jsou v Košicích, které leží na hranici s maďarskými regiony, kde byla nemoc zjištěna u divokých prasat.

ASF se vrátil do dvou centrálních regionů Ukrajiny, kde již nebyl několik týdnů. Národní veterinární agentura informovala OIE, že tato nemoc byla potvrzena na farmě s 222 prasaty v centrální oblasti Kirovohrad a drobném chovu v Ternopilu. Po přestávce delší než čtyři měsíce byl ASF znovu zjištěn u domácích prasat v Moldavsku. Poslední zasažené bylo stádo deseti prasat (jedno z nich uhynulo) v Cahulu, okresu na jihu země, který sousedí s Rumunskem. Celkový počet polských ohnisek ASF na farmách v tomto roce vzrostl na téměř 16 400 prasat na 25 místech. V osmi nejnovějších ohniscích, která se objevila mezi 12. a 21. červencem, bylo zlikvidováno 4070 prasat ve stádech  s velikostí od osmi do 3347 zvířat. Pět z těchto míst bylo v Lublinu, dva v Masovii a jeden v Warmia-Masuria, tedy všechna na východu země, kde byl zjištěn ASF u populace divočáků. Po prvním propuknutí ASF v ruské Volgogradské oblasti začátkem července UrduPoint News informoval, že za účelem zastavení šíření infekce byl kolem města Petropavlovka, které má pouze dva drobné chovy prasat, okamžitě zřízena karanténa v oblasti pěti kilometrů od ohniska.

Bulharsko a Rumunsko žádají o podporu

Poslanci Evropského parlamentu pro Bulharsko a Rumunsko požadují po Evropské unii finanční podporu ve výši 70 milionů eur (78 milionů USD) na podporu úsilí jejich zemí o kontrolu a zamezení šíření ASF, jak informovala tisková agentura Novinite. V reakci na to komisař Evropské unie pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis řekl, že utracení infikovaných zvířat je jediným způsobem, jak tuto chorobu kontrolovat, a že EU kompenzuje až 75 % nákladů na dezinfekční prostředky, úklid prostor a likvidaci infikovaných prasat, to uvedlo i Radio Bulgaria. Bylo hlášeno, že Bulharsko zintenzivňuje opatření ke kontrole šíření nákazy, která se podle všeho objevuje u domácích prasat v nových regionech. Přestože bulharský orgán pro zdraví zvířat oficiálně nezaznamenal během minulého týdne žádná nová ohniska ASF, místní média ohlásila ASF na třech nových místech v Bulharsku, což podle nich ohrožuje budoucnost chovu prasat v zemi. Po likvidaci 14 000 zvířat tento měsíc bulharské úřady v současné době bezpečně likvidují 40 000 prasat na farmě poblíž města Ruse a budou muset udělat totéž s 30 000 dalšími zvířaty v jiných komerčních chovech na severu země. To uvedla agentura Mercopress na konci minulého týdne. To znamená 20 ohnisek výskytu ASF mezi malými stády i komerčními farmami prasat v Bulharsku.

Od doby, kdy byl ASF poprvé detekován v Rumunsku přibližně před rokem, byla většina případů ve velmi malých stádech domácích prasat. Agentura pro zdraví zvířat však informovala OIE, že za poslední týden došlo k vypuknutí nákazy na velké farmě v oblasti Ilfov, která obklopuje hlavní město Bukurešť. Sedm z 19 750 prasat na farmě uhynulo a v době hlášení došlo k likvidaci zbytku stáda. Kromě toho vzniklo 88 nových ohnisek v drobných stádech na severu a na jihu Rumunska, které způsobily ztráty více než 20 000 prasat pouze za minulý týden.

Podle Evropské komise se do 22. července mezi evropskými domácími prasaty letos opět potvrdilo vypuknutí nákazy ASF. Nejzávažněji postižené byly Rumunsko (421 ohnisek), dále Ukrajina (24), Polsko (21), Bulharsko (16) a Litva (11).

ASF u evropských divočáků

Po šestiměsíčním klidu a nepřítomnosti viru byl ASF znovu detekován u divočáka v centrální ukrajinské oblasti Ternopil. Během třetího červencového týdne byla na jednom místě pozitivně testována tři zvířata. Během minulého týdne rumunská veterinární agentura oznámila OIE dalších 10 ohnisek ASF ve svých severních a jižních okresech, na nějž bylo pozitivně vyhodnoceno 23 divočáků. Dalšími zeměmi střední a východní Evropy s novými ohnisky byly Lotyšsko (7), Rusko (4) a Belgie (2). Na jednom z ruských ohnisek v Uljanovsku ve federální oblasti Volga vznikly předchozí případy u domácích prasat, ale letos poprvé došlo k detekci ASF v oblastech Novgorod (Severozápadní federální okres) a Tver (Centrální oblast). V Belgii bylo 825 z 3313 divočáků testovaných do 16. července pozitivně na virus ASF, a to podle oficiálních webových stránek regionu Valonsko. V důsledku pokračování nových případů mezi divokými prasaty byl přístup do lesních oblastí lucemburské provincie od 1. července omezen. V letošním roce bylo podle EK zaznamenáno 3554 potvrzených ohnisek ASF mezi evropskými divočáky. Nejvíce ohnisek hlásilo Polsko (1392), poté Maďarsko (755), Belgie (478), Rumunsko (320), Litva (317) a Lotyšsko (187).*

Zdroj: www.wattagnet.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down