15.07.2001 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Slušné peníze za slušná zvířata

„V podstatě nikdy jsme neměli problémy s odbytem prasniček z našeho rozmnožovacího chovu. Jejich cena, těsně související s vývojem nákupních cen jatečných prasat, je ovšem pro nás ekonomicky stále zajímavější,“ charakterizoval současnou situaci v tomto směru živočišné výroby zootechnik akciové společnosti ZEAS Lysice (okres Blansko) Ing. Miloš Juránek.

O zmíněné moravské firmě týdeník Zemědělec již několikrát informoval a má připraven i další materiál – hlavním důvodem je bez přehánění rozsáhlá podnikatelská aktivita ZEAS v zemědělství i mimo tento sektor a celkově velmi slušné hospodářské výsledky společnosti. Obchod s plemennými prasaty a produkce vepřového masa patří v časech, kdy „dělat“ hovězí je horší, než být potrestán suchem, k těm ziskovým.
Rozmnožovací chov v Drnovicích (nejde o obec, prezentující se ve vrcholné fotbalové soutěži) byl zprovozněn a v podstatě nedlouho potom i uznán před 11 lety. Základní stádo mělo loni průměrný stav 214 prasnic s odchovem 20,2 selat na kus a rok a březostí 85 % po první inseminaci.. Matky plemene bílé ušlechtilé do chovu dodává ŠCH Hamry nad Sázavou. Cesta reprezentantů RCH (kříženců s landrase) se klasicky dělí podle pohlaví, vepříci jdou tedy stoprocentně do některé z pěti výkrmových kapacit ZEAS a osud prasniček definitivně určí až jejich kvalita.
„Ročně prodáváme kolem 750 kusů. ZEAS má 15 zavedených odběratelů z České republiky i Slovenska. Svými zvířaty jsme například kompletně naskladnili chov firmy AGROPOVA u Považské Bystrice,“ komentuje Miloš Juránek.
Nejlepší vizitkou nabízených plemenných prasniček z Drnovic jsou především tyto údaje: Přírůstek od narození 568 gramů, k tomu 57,5 % libové svaloviny, a další komentář prý už není třeba. Za tak slušná zvířata se proto logicky také slušně platí a relace k tomu slušně postrkují směrem vzhůru právě příznivé podmínky na trhu s vepřovým. „Cena prasniček proti loňsku vzlétla. Nebylo špatně, ale teď je dobře,“ říká zootechnik ze ZEASu. A toto konstatování ihned zaklepává na dřevo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down