Stejně jako ve výživě lidí se mění i koncepce výživy potravinových zvířat. Za prioritní se považuje optimální výživa zvířat. Krmivo musí být v pořádku nejen nutričně, ale musí také podporovat zdraví zvířat. Pro optimalizaci zoohygienických podmínek a životního prostředí i zvýšení užitkovosti lze využít řadu krmných aditivních látek.
Zeolity jsou velice rozsáhlá a rozmanitá skupina minerálů. Klinoptilolit je přírodní forma zeolitu s trojrozměrnou krystalickou mřížkou s množstvím interních kanálku a dutin. V nich semohou zachytávat například molekuly metanu, oxidu uhličitého, amoniaku, vodní páry apod.
V řadě prací bylo prokázáno, že doplnění zeolitů do krmných dávek zlepšuje přírůstky hmotnosti nebo konverzi krmiva a brojlerů , zvyšují dojivost krav, produkci vajec u nosnic a mají příznivý vliv na hmotnost vajec a jejich fyzikální vlastnosti.
Vedle pozitivních účinků na užitkovost zvířat doplněk zeolitů do diet představuje účinnou podporu prevence určitých nemocí a zlepšení zdravotního stavu.
Využití adsorpčního efektu minerálních jílů (zeolitů, klinoptilolitu, bentonitu) nebo kombinace minerálních jílů s enzymy v dietě izoluje mykotoxiny, sníží jejich intestinální absorpci, a tím omezí jejich toxické působení na zvířata a přenos do živočišných produktů.
Významným přínosem použití zeolitů (klinoptilolitu) je jeho schopnost vázat amoniak, a tím snižovat jeho koncentraci ve stájovém prostředí.
Prof. Ing. Eva Straková, Ph.D., Ústav chovu zvířat, výživy zvířat a biochemie, prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc., Ústav zootechniky a zoohygieny, FVHE VFU Brno
Podrobněji v dalším časopisu Krmivářství 2020.