15.06.2018 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný vývoj na zemědělském trhu

Tak jako každý rok v měsíci červnu začínají diskuse mezi zemědělci a obchodníky, jaká že bude úroda a jaké že budou nákupní ceny rostlinných komodit z nové sklizně. Stejně je tomu i letos. Zanedlouho nás čeká nová sklizeň, která bude určitě jiná, než tomu bylo loni. Myslím, že v každém roce je situace jiná, než v předešlých letech. V letošním roce se ozývají velice časté hlasy z mnoha regionů, že letošní sklizeň bude velice ovlivněna dlouhým obdobím bez srážek a tím, že výnosy budou nízké a ceny porostou. Jsou však regiony, kde bylo naopak proti loňskému roku srážek více. Bude tomu tak, nebo si příroda jako v mnoha případech zase poradí? Pravděpodobně lze říci, že celková sklizeň bude nižší.

Pro pochopení situace na komoditním trhu se zatím vraťme k loňské sklizni. V celé EU byla sklizeň o 4,9 mil. tun vyšší než byla v roce 2016. V České republice tomu bylo naopak. V roce 2017 byla celková sklizeň o 1 168 tis. tun nižší než v roce 2016. Toto se samozřejmě projevilo ve vývozech rostlinných komodit do zahraničí.

 Zásoby nebudou velké

V letošním roce do konce měsíce dubna byly vývozy o 1 369 tis. tun nižší, než tomu bylo ve stejném období loňského roku. Tento propad ve vývozech zřejmě bude ještě pokračovat, neboť celkové vývozy za rok 2017 byly téměř 4,1 mil. tun. Toto se zřejmě také projeví negativně v saldu zemědělského zahraničního obchodu. Z toho vyplývá, že i zásoby přede žněmi nebudou vysoké.

Celkové spotřebě krmných obilovin přispívá zejména postupné mírné zvyšování stavů hospodářských zvířat. Musíme však říci, že je to opravdu jen mírné zvyšování. Myslím, že je to jen a jen díky podporám ze strany státu formou dotací z českého rozpočtu formou podpor tzv. citlivých komodit. Pokud by tomu tak nebylo, zřejmě by stavy zvířat naopak stále klesaly.

Že vývoj ve stavu zvířat a vývoj v živočišné výrobě tomu není stejně i v okolních státech je evidentně vidět na grafu vývoje výroby krmných směsí v Polsku. Takových nárůstů si zatím můžeme nechat jenom zdát. Vyplývá z toho, že podpora chovatelů v Polsku je zřejmě daleko vyšší, než je tomu v České republice.

Na druhé straně je však nutné velice vyzdvihnout celkový vývoj českého zemědělství za poslední roky. Nutno říci, že čeští zemědělci urazili velký kus cesty a udělali velký kus práce. Jedná se o práci v oblasti hektarových výnosů a v oblasti efektivnosti v živočišné výrobě. Používáním výnosných odrůd osiv, hybridních osiv, agrotechnických postupů a systému precisního zemědělství se dostává Česká republika do TOP 10 států v rámci EU.

Ing. Zdeněk Kubiska

Spolek pro komodity a krmiva

předseda představenstva

Kontakt na autora:

zdenek.kubiska@zznpe.cz

Více v časopise Krmivářství 4/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down