09.05.2019 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soutěž českého strakatého skotu

Český strakatý skot bude na výstavišti k vidění od 14. do 15. května 2019. V úterý 14. bude mít plemeno soutěžní přehlídku, ve které se vyhodnotí nejlepší jalovice, prvotelka, kráva na druhé a vyšší laktaci.

Národní výstava hospodářských zvířat v Brně spolu s Veletrhem pro živočišnou výrobu Animal Tech a Národní výstavou myslivosti se stala velmi významnou chovatelskou akcí v rámci České republiky. Na největší přehlídce živočišné produkce nemůže chybět ani Svaz chovatelů českého strakatého skotu, z. s.

Tento rok se výstavy v Brně bude účastnit více než 30 krav a jalovic českého strakatého skotu přibližně od desítky chovatelů z celé oblasti České republiky. Zajímavostí nepochybně bude ukázka genového zdroje skotu, plemene česká červinka a také zástupců českého strakatého skotu chovaného jako genový zdroj. Již tradičně budou vystaveny kategorie krav na první laktaci a krav na druhé a vyšší laktaci. Letos počítáme i se soutěžním kolem březích jalovic.

Pro veřejnost bude český strakatý skot na výstavišti k vidění od 14. do 15. května 2019. V úterý 14. května bude mít naše plemeno soutěžní přehlídku, ve které se vyhodnotí nejlepší jalovice, prvotelka, kráva na druhé a vyšší laktaci, také kráva s nejlépe utvářeným vemenem a samozřejmě celková vítězka výstavy. Hodnocení této soutěžní přehlídky se ujme profesionální bonitérka českého strakatého skotu Ing. Blanka Dřízhalová (ČMSCH, a. s.) a šlechtitel svazu Ing. Jiří Andrýsek, Ph.D. (Svaz chovatelů českého strakatého skotu, z. s.). Pro příznivce českého strakatého skotu bude po celou dobu výstavy v pavilonu P připraven ve stánku Svazu chovatelů českého strakatého skotu, z. s., a dceřiné společnosti Cattle Market, s. r. o., tým pracovníků pro přátelskou diskuzi.

Český strakatý skot je tradičním plemenem skotu na území České republiky. Je součástí celosvětové populace strakatých plemen shodného fylogenetického původu, rozšířené, pro svoje vynikající vlastnosti a široké využití, na všech kontinentech. Na celkových stavech skotu v ČR se podílí v současné době necelou jednou polovinou.

Je to plemeno kombinovaného produkčního zaměření se zvýrazněnými znaky mléčnosti, středního až většího tělesného rámce, dobrého osvalení a harmonického zevnějšku. Hospodárnost chovu strakatého skotu je dána ukazateli chovné užitkovosti, především dobrým zdravotním stavem, zejména mléčné žlázy, pravidelnou plodností, snadnými porody, vitalitou telat, bezproblémovým odchovem i schopností k pastvě a vysokému příjmu a využití objemných krmiv.

Širší typová variabilita strakatého skotu v rámci populace a jeho adaptibilita na rozdílné chovatelské podmínky usnadňuje chovatelům volbu vhodného produkčního využití a pohotové reagování na měnící se požadavky trhu. Umožňuje jak efektivní využití ke spolehlivé kombinované produkci, tak specializované využití k výrazné mléčné nebo masné produkci. Strakatý skot se osvědčuje pro užitkové křížení s dojnými plemeny i pro chov bez tržní produkce mléka.

V Evropě je toto plemeno chováno především v systémech dojených, naopak na ostatní kontinentech převládá chov krav v systémech bez tržní produkce mléka.

O plemeno mají v posledních letech zájem i chovatelé ze zemí, pro které strakatý skot nebyl zcela známým pojmem. A to nejen na východ od našich hranic, kam v poslední době směřuje většina našeho exportu plemenných zvířat – destinace, jako jsou Ukrajina, Kazachstán či Uzbekistán, Turecko, ale i směrem na západ.*

Ing. Pavel Král

Svaz chovatelů českého strakatého skotu, z. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down