Souvislosti o mikrobiomu drůbeže

Poslední den letošního října proběhl v sále Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně seminář v rámci VÚVeL Academy. Tentokrát se týkal mikrobiomu drůbeže. Ppřednášky si připravili odborníci z VÚVeL i zVeterinární univerzity  v Brně.

První přednášku přednesl MVDr. Jiří Volf, Ph.D. (VÚVeL) a jeho tréma bylo Střevní mikroflóra kuřat v prvních dnech po vylíhnutí a koncept Qocna. Qocna je probiotický veterinární přípravek pro kura domácího. Běžná absence kontaktu mezi slepicí a potomky v produkci drůbeže představuje poměrně značný problém, protože je známo, že střevní mikroflóra dospělého typu významně zvyšuje odolnost kuřat k infekcím. Infekce způsobené absencí komplexní mikroflóry se u kuřat řeší podáváním antibiotik, což ale vede k selekci rezistentních mikroorganismů a postupnému snižování účinků antibiotické terapie nejen u hospodářských zvířat. Důležitost časné a správné kolonizace trávicího traktu kuřat pro jejich další vývoj a především odolnost vůči infekcím je dlouhodobě známá. Přípravek obsahuje celou řadu baktérii, ale přesto má relativně jednoduché složení, které je technicky realizovatelné a žádná z bakterií nepřenáší geny pro resistenci k antibiotikům. Zajišťuje efektivní osídlení trávicího traktu drůbeže od prvních dnů života, snižuje přítomnost nežádoucích bakterií v trávicím traktu ošetřených kuřat. Stačí přípravkem kuřata jen postříkat.

O ochraně kuřat proti E. coli pomocí směsi anaerobních bakterií přednášela MVDr. Aneta Papoušková, Ph.D. (VETUNI). Mluvila o komerčních směsích a probiotikách nové generace a dodala, že je kritické včasné podání probiotik.

Na její přednášku navázal prof. MVDr. Alois Čížek, CSc. (VETUNI) a popsal aktivní monitoring závažných klonů E. coli v rodičovských chovech, líhních a užitkových chovech masné drůbeže. O přestupu rezidií antimikrobik s chovu drůbeže do životního prostředí a testování hal i jejich okolí a o metodách detekce přednášel Ing. Kamil Šťastný, Ph.D. (VÚVeL)

O tom, jak bakterie ovlivňují skladbu malých molekul v trávenině slepého střeva, informovala odpoledne Mgr. Lenka Vlasatíková, Ph.D. (VÚVeL).

Jak se dál rozvíjí koncept Qocna a směry dalšího rozvoje probiotik pro drůbež popsal doc. RNDr. Ivan Rychlík, Ph.D. (VÚVeL)

l prof. MVDr. Alois Čížek, CSc.
MVDr. Jiří Volf, Ph.D.

doc. RNDr. Ivan Rychlík, Ph.D.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down