19.12.2000 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Španělská vláda se rozhodla ulehčit producentům hovězího

Španělské ministerstvo zemědělství se rozhodlo nakoupit 40.000 tun hovězího masa, aby tak pomohlo producentům, kteří pociťují značný pokles tržeb.

Vzhledem k obavám z nemoci šílených krav totiž prodej hovězího masa v zemi klesl o 30 až 40 procent, napsal list El País. Na schůzce se zástupci odvětví vládní úředníci v sobotu slíbili, že od producentů krmiva na živočišné bázi odkoupí 15.000 tun produkce.
Španělsko tak přímo reaguje na rozhodnutí Evropské unie, která 4. prosince zakázala ke krmení používat masokostní moučku. Producenti přitom za kilogram krmiva získají 35 peset, v přepočtu tedy asi 0,189 USD.
Zprávy o šíření nemoci šílených krav, což je lidovější název pro bovinní spongiformní encefalopatii (BSE), se v těchto dnech šíří celou Evropou a způsobují dramatický pokles prodeje hovězího masa. Podle národního sdružení producentů tohoto masa činí ztráty jen ve Španělsku asi 9,6 miliardy peset (asi 51,8 milionu USD), píše agentura Reuters. Začátkem prosince Španělsko potvrdilo již druhý případ nemoci šílených krav na svém území, konkrétně v autonomní oblasti Galicie na severozápadě země. O nemoci se začalo více hovořit v roce 1986, kdy se první případy objevily v Británii. Do popředí zájmu veřejnosti se ale nemoc dostala až o dalších deset let později, kdy vědci poprvé veřejně přiznali, že zřejmě existuje souvislost mezi BSE a její lidskou obdobou, která jen v Británii již způsobila smrt asi 80 lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down