18.06.2020 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Specializace na dojnice zůstala

Nedaleko sjezdu z dálnice D1 hospodaří Zemědělská společnost Devět křížů, a. s., se sídlem v Domašově. Výměra podniku je 1050 hektarů zemědělské půdy, z toho na trvalé travní porosty připadá 75 hektarů. K zaměření na chov skotu přibyla v roce 2011 bioplynová stanice s výkonem 888 kW. Podle předsedy představenstva Ing. Mojmíra Dorazila je specializace podniku daná místními podmínkami.

„Obhospodařované plochy se svojí nadmořskou výškou i kvalitou půdy hodí na produkci krmných plodin, aktuálně je pěstujeme na 600 hektarech včetně 400 hektarů kukuřice. Z ostatních komodit jsme se zaměřili na produkci obilnin, především pšenice, a ozimé řepky, i když její plochu postupně omezujeme,“ uvedl Ing. Dorazil.

 

Kam dál?

Během roku 2019 bylo vedení společnosti postaveno před zásadní rozhodnutí o směřování zemědělského podniku. „Provozy pro chov skotu byly morálně i technicky zastaralé a bylo třeba se rozhodnout, jakým směrem se vydat dál. Pohodlná cesta by byla zrušení živočišné výroby, ale my jsme přesvědčeni, že máme dostatek schopností a znalostí živočišnou výrobu zachovat a posunout ji takzvaně do vyššího levelu. Naše bioplynová stanice spotřebovává kromě kukuřičné siláže i kejdu, to byl další důvod pro modernizaci chovu dojnic. A modernizace pro nás v chovu dojnic rovná se robotizace,“ komentoval předseda společnosti.

Jak dále dodal, jsou v Domašově přesvědčeni, že do živočišné výroby fungující v režimu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce, se moc kvalitních pracovníků sehnat nedá. „V budoucnu už možná nebude nikdo. Proto jsme pro spolupráci oslovili společnost AGRO-partner Soběslav, která z pohledu robotizace chovu dojnic nabízí kompletní vybavení stájí a také servis na velmi dobré úrovni,“ uvedl Ing. Dorazil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down