18.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnost pro chov welsh pony a cob

Již před více než dvěma lety byla založena Společnost pro chov welsh pony a cob (SCHWPC), která si zde v České republice klade především za úkol obecně popularizovat pony s velšskou krví (tj.velšské pony sekce A, B, C, D a welsh part-bred) a v neposlední řadě též vést jejich plemenné knihy.
Všechny dokumenty, které SCHWPC zpracovala pro žádost o statut uznané chovatelské organizace (podle § 5 zákona č.154/2000 Sb.) vycházejí z mezinárodně uznávaných pravidel. MZe ČR však o plemenných knihách dosud nerozhodlo.

To však nemění nic na tom, že se naše Společnost bude popularizací velšských pony zabývat i nadále. V polovině května se SCHWPC spolupořadatelsky podílela na III. Regionální výstavě pony ve Valeči s názvem „Slavnost květů“. V sobotu 18. srpna proběhl 5. ročník výstavy pony a malých koní v Manětíně, která má již svou tradici a prestiž. V září pak při výstavě KONĚ 2001 v Pardubicích bude otevřen PONYLAND – země poníků, dětí, sportu a chovatelských přehlídek. Naše Společnost spolu se Severomoravskou asociací pro chov pony a malých koní bude garantem celého třídenního programu. Každý den se brány této „Země“ otevřou v 10 hodin dopoledne a uzavřou v pozdním odpoledni. V pátek se můžete těšit na Shetland Velkou pardubickou, jež je překážkovým dostihem pro shetland pony. Tento dostih bude odstartován každý den a po skončení posledního dostihu v neděli bude vyhlášen jeho absolutní vítěz. Dále proběhne Jízda zručnosti pro děti do 8 let na poníkovi vedeném rodičem, westernové soutěže Barrel race, Slalom a Záchranář, hra Běž-jeď-veď, budou prezentována všechna velšská plemena pony, děti předvedou voltiž na pony a pan Frederik Bednář Přirozené partnerství člověka a koně.
V sobotu 8.září v pardubickém dostihovém areále proběhne V. Celostátní přehlídka plemen pony. Soutěžit se bude v osmi kategoriích a v sedmi třídách. Posuzovanými kategoriemi budou velšský horský pony (sekce A), velšský pony (sekce B), velšský pony v typu cob (sekce C), velšský cob (sekce D), welsh part-bred, shetland pony, jezdecký pony a hafling.

Jednotlivé třídy:
a) klisny a valaši 4letí a starší, b) hříbata do 1/2 roku věku pod matkou, c) mladí pony od 1 do 3 let, d) hřebečci 4letí a starší, e) mladý vystavovatel (pro děti do 14 let), f) děti do 8 let na poníkovi vedeném rodičem, g) rodiny. Výstava bude doplněna rovněž sportovním programem.
V neděli 9.září pak proběhnou vedle Jezdeckých her také klasické jezdecké soutěže pony a to v parkuru, drezúře a zápřeži. Bude rovněž vyhlášen absolutní vítěz dostihu Shetland Velká pardubická, který předá na charitativní účely krytý šek. Nebudou chybět ani rovinové dostihy pony na hlavní dráze.
Společnost pro chov welsh pony a cob, vedená Radou společnosti, je připravena svým aktivním členům pomoci v oblasti legislativní, chovatelské, sportovní i výstavnické. Neuzavíráme se ani pro širokou chovatelskou a laickou veřejnost. Spolupracujeme s anglickou společností The Welsh Pony And Cob Society, která svůj vznik datuje od roku 1901. Její stoleté výročí oslavíme v příštím roce na Royal Welsh Show ve Walesu, kam srdečně zveme všechny zájemce o shlédnutí největší světové výstavy velšských pony a cob a welsh part-bred.
Pro naše členy vydáváme pravidelně Zpravodaj, ve kterém jsou všechny důležité informace o velšských plemenech a jejich chovech u nás i v zahraničí, o organizaci výstav, plánu akcí našich členů atd.
Srdečně přivítáme všechny obdivovatele a zájemce o velšská plemena pony v našich řadách, a to nejen dospělé, ale i juniory. Vždyť především pro realizaci dětí a mládeže jsou pony a malí koně chováni.

Společnost pro chov welsh pony a cob
Hynčice nad Moravou 49, 788 33 Hanušovice
Tel: 0649/231330 od 7.30 do 16.00 hodin
E-mail: schwpc @seznam.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down