19.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnými silami k dobré praxi v náruči Orlických hor

V podhůří Orlických hor hospodaří akciová společnost Podchlumí. Chová převážně český strakatý skot s výbornou užitkovostí, krávy mají možnost se pást, z mléka se vyrábějí značkové sýry.  Před dvěma lety si tým zootechniků, ošetřovatelů, veterinářů, poradců chovu i nevyššího vedení prošel náročným procesem ozdravení stáda. Málo kdo by tušil, co všechno může v chovu způsobit řasa Prototheca spp. 

V roce 2019 se začaly na statku v Hejnicích objevovat první problémy – hlavním indikátorem byl nárůst somatických buněk. Klasické rozbory poukazovaly na kvasinku, která se nedá léčit antibiotiky, ale vše bylo trochu jinak.

Následovalo nepříjemné období, kdy jsme neznali přesnou příčinu zánětů mléčné žlázy. Na pomoc byl přivolán MVDr. Miroslav Věříš, který jako první vyřkl krutou diagnózu: Stádo je nakažené řasou Prototheca. A postavil nás před dvě možnosti – zrušit chov dojnic nebo začít razantně ozdravovat.“ Pan doktor nás varoval, že to bude náročné, ale spolu se zootechničkou Ing. Marikou Svobodovou jsme se rozhodly, že do toho jdeme, tedy že ozdravíme,“ vylíčila Marie Tomanová počátek peripetií s řasou rodu Prototheca.

Náročný rok ozdravování

„Pozvali jsme k nám specialistku Ing. Růženu Seydlovou, která nabrala vzorky mléka a ve spolupráci s laboratoří v Táboře udělala kultivaci celého stáda. Díky jejím radám a zkušenostem se nám postupnými kroky dařilo nasměrovat chov k ozdravení. Přestali jsme krmit telata odpadním mlékem. Část krav musela jít okamžitě na jatka a některé k tomu vhodné krávy, jsme neprodleně zasušili a dali do přísné karantény.

Více najdete v Našem chovu 11/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down