Na životaschopnost, zdraví, a tedy i na užitkovost a efektivitu působí spousta faktorů, tak proč ne třeba optimismus nebo správný datum narození. Zdá se Vám to absurdní? Přečtěte si následující řádky a udělejte si názor sami.
Existuje celá řada studií, které se věnují tomu, jak přizpůsobit podmínky prostředí, ustájení, krmení a ošetřování zvířatům tak, aby mohla dosahovat vysoké užitkovosti, byly s nimi minimální problémy a aby toho všeho nebylo málo, tak je třeba mít co nejmenší pracovní a materiálové náklady, jak si žádají ekonomové. Vědecké týmy na celém světě tedy zkoumají nejrůznější faktory, které působí, nebo by (třeba jen hypoteticky) mohly působit rozdíly v ekonomice chovu nejen dojeného skotu, ale v řadě případů i u dalších druhů hospodářských zvířat. Ať už se to někomu líbí či ne, lepší poznání všech souvislostí je možno využít k prospěchu zvířat i lidí.
Může mít datum narození (nebo třeba početí) vliv na úspěch v životě? Astrologové jsou přesvědčeni, že ano! A co na to vědci? Ti se rozhodli přijít na to, zda tomu tak je u telat! Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Na první pohled to sice zavání „šarlatánstvím“ astrologů a numerologů s jejich tvrdošíjným trváním na tom, že ta správná konstelace hvězd při narození je potřebná pro štěstí a úspěšnost člověka v celém dalším životě. Možná si řeknete: Ha, to je ale pavěda! Jenže vědci z dvou amerických univerzit (University of Florida a Colorado State University) se zcela vážně zaměřili na to, jakým způsobem ovlivňuje doba početí jalovičky její následné prospívání a užitkovost v dospělosti. Racionální jádro zkoumání spočívá v tom, že nejde jen o datum početí, ale o geografických a přeneseně i meteorologických souvislostech spojených plánováním připouštění.
Sice to nějakou dobu trvalo, ale dnes už velká část chovatelů přijala skutečnost, že starají-li se lépe o krávy v průběhu březosti, mají vyšší pravděpodobnost, že potomstvo takových matek bude zdravější. U člověka nás nic takového nepřekvapuje: zvýšená péče o nastávající matky a nabádání je k zdravějšímu životnímu stylu je bráno jako něco naprosto samozřejmého, co je konáno v zájmu budoucího prospívání dítěte. Tento vliv se vědci pokusili prokázat také u skotu. Ale to není vše! Krom toho se věnovali i tomu, zda lepší péče o matku působí na telata déle než v době krátce po narození a během odchovu. Snažili se prokázat, že prenatální vliv na jedince přetrvává po celý jeho život a působí i na mléčnou užitkovost a reprodukční ukazatele.*
Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2018