27.06.2016 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stále se šlechtitelským statusem

Již jednadvacet let chovatelé ovcí Věra a Pavel Sokolovi produkují plemenné beránky a jehnice plemene suffolk. Z jejich chovu pochází i legendární Hanibal, který se stal suverénně nejúspěšnějším beranem v našich chovech. Nejen dlouhodobě docilované nadprůměrné výsledky, ale i prezentace chovatelské práce dělají z uvedeného chovu v Rychnově zcela výjimečnou záležitost. I to byl důvod k prodloužení statusu šlechtitelského chovu, kterému 23. 6. 2016 předcházelo uznávací řízení.

Ovčácká dráha Pavla a Věry Sokolových začala před více než čtyřiceti lety. Stejně jako mnozí chovatelé tehdy sáhli po univerzálních merinových ovcích. Když se ale po roce 1990 vlna stala takřka neprodejná, rozhodli se pro masné plemeno. Po zralé úvaze zvolili suffolka, kterého si v počtu 15 připuštěných bahnic a mladého berana přivezli z Nizozemska. Po dvou letech ale dovezený beran uhynul, a tak jeho místo zaujal nepřekonatelný Hanibal, potomek po inseminaci semenem plemeníka novozélandského původu z Dánska, po němž je zapsáno v plemenné knize na 350 samčích potomků.

I když status šlechtitelského chovu plemene suffolk mají Sokolovi oficiálně uznaný ministerstvem zemědělství od roku 2001, potomstvo pocházející od dovezených čistokrevných zvířat mohli nabízet do další plemenitby od samého počátku. Dosud v chovu ovcí plemene suffolk v Rychnově u Jablonce nad Nisou vyprodukovali okolo 250 plemenných beranů, kteří působí nejen v tuzemsku, ale i u zahraničních chovatelů.

„V roce 1995, odkdy v chovu provádím kontrolu užitkovosti, pořídili Sokolovi průměrná zvířata. Současná vynikající úroveň jejich chovu suffolků je výsledkem cílevědomé zootechnické práce a odpovídajícího chovatelského zázemí. Selekci zaměřujeme na snadné bahnění a dobré mateřské vlastnosti, zejména na schopnost matek odchovat jehňata na pastvě. Dalším cílem je zlepšení plodnosti stáda. Do Rychnova jezdím rád a těší mne, že v takovém chovu mohu dělat svou práci,“ konstatoval šlechtitel Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., Ing. Milan Dvořák.

Součástí uznávacího řízení šlechtitelského chovu ovcí plemene suffolk v Rychnově bylo i představení  zvířat. V současné době je v chovu 86 kusů ovcí, z nichž je 40 bahnic základního stáda, 24 jehnic a dva chovní berani dovezení před dvěma roky z Německa, respektive plemeníci reprezentující linie Cesar a Selicitas. Současně v chovu evidují ještě 13 aukčních beránků a sedm dalších zvířat.

„Stádo ovcí plemen suffolk chovatele Pavla Sokola ve sledovaném tříletém období dosahuje v kontrole užitkovosti v porovnání s průměrem populace v ČR výrazně nadprůměrných výsledků ve všech sledovaných parametrech. Excelentní je zejména růstová schopnost jehňat, která v posledních třech letech dosahovala při vážení ve sto dnech věku průměrné hmotnosti 42,78 kg, a to při přírůstku 397,69 g. Zdravotní stav zvířat je bezproblémový, stádo je pod stálou veterinární kontrolou. Z těchto důvodů uznávací komise uděluje chovu ovcí plemene suffolk v Rychnově u Jablonce nad Nisou status šlechtitelského chovu,“ přednesl závěrečné rozhodnutí Ing. Martin Hošek, Ph.D.

Zbývá dodat, že uznávací komise zasedala ve složení Ing. Martin Hošek, Ph.D., prof. Ing. František Horák, CSc., Ing. Vít Mareš a Ing. Milan Dvořák.*

Více se dočtete v srpnovém čísle časopisu Náš chov

 

 

 

Aukční beránci

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down