Cílem každého producenta krmiv by mělo být vyrábět a dodávat krmivo, které je bezpečné pro zvířata i spotřebitele živočišných produktů a také pro životní prostředí. Toto krmivo by mělo být pro každého spotřebitele deklarované prokazatelně a transparentně.
Zajistit tyto podmínky pomáhá producentům systém certifikace krmiva GMP+ (Good Manufacturing Practice, správná výrobní praxe). Schéma certifikace je podle informací Johana den Hartoga, generálního ředitele společnosti PDV (Product Board Animal Feed) z Nizozemska, vyvíjeno již řadu let. „Každá firma musí vycházet z vlastní zodpovědnosti za vlastní produkty,“ uvedl den Hartog. Při certifikaci krmiva podle GMP+ se podle něj vychází například z norem HACCP, ISO 9001:2000, ISO 22000:2005, nařízení EU o hygieně krmiv atd.
Postup certifikace
Certifikaci smějí provádět pouze nezávislé akreditované certifikační orgány uznané PDV. Po úspěšném počátečním auditu je jednotlivým společnostem vydán certifikát s platností tří let, následně probíhá kontrolní audit jednou ročně. Pro prodloužení doby platnosti je nutné absolvovat recertifikační audit. Každá certifikovaná společnost může využívat informace nejen o samotném systému, ale také má také například přístup do databáze nežádoucích látek v krmivech nebo do systému včasného varování.
Rozšíření GMP+
„Tento certifikační systém je rozšířen v podstatě po celém světě,“ informoval Johan den Hartog. Většina výrobců krmných směsí se totiž podle něj nachází v severozápadní Evropě. V České republice je v současnosti do systému integrováno 216 firem s 237 certifikáty (převážně výrobci krmných směsí a obchodníci). Spouštěcím mechanismem zavedení systému byla podle generálního ředitele PDV řada nehod a afér souvisejících s bezpečností potravin a krmiv, například vysoký obsah aflatoxinu v krmivu na bázi kukuřičného lepku v USA v roce 1989, výskyt dioxinu v belgickém krmném tuku a německém kaolinu v roce 1999 nebo nebezpečná hladina nitrofenu v německých obilovinách v roce 2002. Z nedávné doby se jedná především o výskyt nebezpečného melaminu v čínských potravinách a krmivech v posledních dvou letech. V Nizozemsku přitom podle jeho informací putuje až 60 procent živočišných produktů na export, následky nehody ve formě poklesu prodeje a ztráty důvěry mohou být tedy značné.
Výhody certifikace
Zapojení do systému certifikace GMP+ má podle Johana den Hartoga mnoho výhod, jde například o zlepšení vnitřních pracovních postupů, zlepšení image a konkurenceschopnosti společnosti, zlepšení prodejních příležitostí, menší množství kontrol ze strany úřadů, přístup k většímu množství informací nebo možnost být součástí celosvětového systému zajištění bezpečnosti krmiv.
Klíčové informace:
• Informace o bezpečnosti krmiv byly prezentovány na konferenci, kterou pořádala společnost Moody International, s. r. o., počátkem března v Praze
• GMP + je standard certifikace v krmivářském sektoru
• Tento standard je určen pro všechny společnosti v krmivářském řetězci
• Zaručuje kvalitu krmiv pro člověka jako spotřebitele živočišných produktů, zvířata jako konzumenty krmiv a životní prostředí.