Starterová výživa telat v období mléčné výživy je v komerčních chovech u nás a ve světě v různých kombinacích využívána více než 25 let. Nelze diskutovat o tom, že tím pravým důvodem pro užití této metody je kvalitní a adekvátní rozvoj předžaludků telete, spojený s následným větším tělesným rámcem. Tato metod je vhodná především pro chovatele dojených plemen a zvláště těch, kteří se soustřeďují na intenzivní výrobu. K podpoře tohoto způsobu výživy hovoří především to, že jalovičky odchovávané „na starteru“ docilují v šesti měsících věku prokazatelně většího tělesného rámce než jejich vrstevnice krmené konvenční krmnou dávkou.
Je nezbytné, aby si chovatel stanovil kritéria pro telata, jalovice a budoucí dojnice. Ta musí mít: a) dokonale vyvinutý respirační systém, zdravé plíce, b) dokonale vyvinuté předžaludky s velkým objemem, bachor s velkým povrchem, c) rozvinuté vemeno, s velkou mléčnou žlázou. Tyto tři strategické úlohy lze splnit především v období odchovu. Ten musí být kvalitní a intenzivní. Toho je možné dosáhnout především za pomoci tzv. starterové metody výživy. V prvních dvou měsících věku telete může chovatel touto metodou zabezpečit dostatečný rozvoj bachorových papil, tedy trávicí povrch bachoru.
Chutnost starteru je tím nejdůležitějším faktorem pro návyk. Jestliže telata začínají přijímat starter ochotně, již od nejranějšího věku, je zjištěno, že jsou na odstav připraveni daleko dříve a lépe. To samozřejmě ušetří náklady! Je prokázáno, že chutnost je obecně nejvyšší u celozrnných krmiv, až teprve potom následují kompletní granulovaná krmiva! Telata nemají ráda kašovitá krmiva. Chutnost a příjem u této konzistence krmiv je zpravidla nižší než u jiných typů krmiv. Existuje mnoho typů starterů a obdobných krmiv pro telata. Jsou to: komerčně dodávané celozrnné startery, komerčně dodávané granulované startery (s přídavkem nebo bez přídavku píce), komerčně dodávané granulované startery s přídavkem mléčných komponent, doma vyrobené směsi a mixované startery. Nejčastějšími chybami chovatelů při starterové výživě jsou: pozdní zahájení (nad 7 dní věku), rozdrcené granule, resp. částice krmiv menší než 3 mm, malý podíl celého zrna, zaplísnění granulí u dna vědra, nepravidelná kontrola starteru a jeho nepravidelné zakládání, nedostatečná čistota nádob a jejich nepravidelná kontrola, zatékání srážkové vody do věder se starterem, nadbytek mléčného nápoje, předčasný přídavek sena, nedostatek vody.
Období starterové výživy telat je pro celkový výsledek odchovu zcela rozhodující. Jakákoliv chyba se odrazí na vzniku plnohodnotné dojnice.*
Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog – specialista
Podrobněji v článku v časopisu Náš chov 11/2020.