04.08.2021 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starterová výživa telat

V dnešních systémech výživy uměle odchovávaných telat mají zásadní význam starterové krmné směsi (startery). Starterová krmiva představují první rostlinná krmiva, které jsou telatům předkládána a jsou pro morfologický a funkční rozvoj předžaludku zcela zásadní.

Telata mléčných plemen jsou na rozdíl od telat masných plemen, či jiných přežvýkavců nechovaných pro produkci mléka, odstavována poměrně brzy, a navíc se v jejich výživě používají především mléčné krmné směsi a nikoli nativní mléko. Abychom mohli takový systém uplatňovat, musíme zabezpečit rychlý a adekvátní morfologický i funkční rozvoj jejich předžaludku a celého trávicího traktu (včetně mikrobiomu, tedy mikrobiálního osídlení). Pouze optimalizací výživy a celého managementu odchovu telat můžeme zajistit dosažení geneticky podmíněných růstových schopností telat, morfologického a funkčního rozvoje všech orgánových systémů a následné celoživotní užitkovosti skotu – zejména dojnic.

Výběr konceptu odchovu a výživy telat

Při umělém odchovu a výživě telat je využívána celá řada strategií a systémů, které se mezi sebou poměrně zásadně liší a kladou důraz na různé aspekty výživy. Tyto systémy mohou dobře fungovat a jsou osvědčeny řadou let používání a je na chovatelích a krmivářích, pro jaké osvědčené koncepty odchovu se rozhodnou...

prof. MVDr. Leoš Pavlata, Ph.D.,

 Ing. Štěpánka Křivová

Ústav výživy zvířat a pícninářství,

Agronomická fakulta, MENDELU v Brně

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down