Klasifikace a podmínky udílení statusů proti transmisivní spongiformní encefalopatii (TSE) vychází z nařízení (ES) č. 999/2001 o stanovení pravidel pro prevenci, tlumení a eradikaci některých přenosných spongiformních encefalopatií. O přidělení statusu musí požádat každý chovatel, který obchoduje s plemennými zvířaty.
Kromě klusavky ovcí (scrapie) patří do výše uvedené skupiny zatím neléčitelných onemocnění také mediálně známá bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), ale i transmisivní encefalopatie norků (TME), chronické chřadnutí jelenovitých (CWD), encefalopatie exotických kopytníků (EUE), spongiformní encefalopatie koček (FSE) a spongiformní encefalopatie primátů (NHP).
K 1. listopadu loňského roku Státní veterinární správa evidovala 295 hospodářství se zanedbatelným a 121 hospodářství s kontrolovaným rizikem TSE.
„Chtěli bychom docílit status země se zanedbatelným rizikem TSE podobně, jako mají například v Rakousku. Podle aktuálně platné legislativy bychom museli po dobu sedmi let splňovat několik podmínek. Tou základní je, že v chovech nesmíme zaznamenat žádný případ klasické klusavky (scrapie). Tento požadavek momentálně plníme. Dále musíme každoročně vyšetřit dostatečné množství ovcí a koz starších 18 měsíců věku, tak aby výsledek poskytl 95% úroveň spolehlivosti zjištění scrapie s prevalencí přesahující 0,1 %, což odpovídá počtu asi 3000 zvířat. Tuto část plníme druhým rokem. Konečně podmínku, že zvířata z jiných členských států lze přesouvat pouze z hospodářství se zanedbatelným rizikem TSE však momentálně nelze splnit,“ konstatoval MVDr. Beňka ze Státní veterinární správy.
V této souvislosti specialista SVS dodal, že východiskem patového stavu jsou dvě varianty. Buďto požádat Evropskou komisi o schválení programu na tlumení klusavky, v jehož rámci však hrozí sankce za přesuny zvířat z hospodářství s jinou úrovní statusu, respektive s kontrolovaným rizikem. Nebo neřešit status v rámci celé země, ale pouze v jednotlivých hospodářstvích.
„Státní veterinární správa zaslala do Bruselu nótu s požadavkem na zahájení diskuze, která by vedla ke změně současných kritérií ve smyslu zmírnění dosavadních přísných pravidel a zohlednění výsledků šlechtitelského programu. Vedlo nás k tomu nejen potvrzení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, že scrapie není zoonóza, respektive se nejedná o nákazu přenosnou ze zvířat na člověka. Ale i to, že s klusavkou u ovcí mají v Evropě problém jen ve čtyřech členských státech, kde je potvrzeno asi 80 % všech případů nakažení tímto závažným onemocněním malých přežvýkavců, “ uvedl na závěr MVDr. Martin Beňka.*