29.07.2022 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavby pro chov prasat

I když současná doba chovu prasat příliš nepřeje, je možné vidět pěkné rekonstrukce i zcela nové stáje. Obtížně se sice chovatelům plánují kvůli stále zpřísňujícím podmínkám. Není to však jen kvůli administrativě spojené se získáním stavebního povolení. Ve sjednocené Evropě jsou to i neustále měnící se požadavky na ochranu zvířat, přičemž prasata, jejichž chov byl v minulosti doslova zprůmyslněný, jsou vhodným cílem pro reformátory a zachránce světa všeho druhu. A protože jejich názorům často naslouchají zákonodárci, mění se i legislativa.

Jestliže v Evropě se ti, kdo chtějí stavět nové stáje musí přizpůsobit měnícím se podmínkám, ve zbytku světa to tak docela neplatí. Například v Číně se staví obrovské, mnohdy vícepatrové objekty, které by pro evropské ochránce zvířat musely být zlým snem. V roce 2018 byly v oblasti Yaji v jižní Číně v provozu dva sedmipodlažní komplexy budov pro prasata, každý pro třicet tisíc zvířat. Další čtyři, z toho dvě o třinácti podlažích, byly ve fázi plánování a výstavby. V každém patře by mělo být místo pro tisící prasnic a ročně by se v areálu mělo narodit kolem 840 tisíc selat. V září loňského roku se pro změnu objevily zprávy, že největší čínský producent prasat Muyuan Foods staví nedaleko Nanyangu v Henanu mega farmu o jednadvaceti budovách až pro 84 tisíce prasat s roční produkcí 2,1 milionu zvířat.

V minulosti vznikaly v menším měřítku podobné stavby i v Evropě. Například v bývalé NDR byla taková stáj – Schweinehochhaus u Maausdorf v Sasku-Anhaltsku postavena v roce 1970. Pro svoji výjimečnost byla v NDR považován za prestižní objekt a až do roku 2018 ji provozovala společnost HET GmbH, vedená nizozemcem Michielem Takenem. V září 2018 byla budova vyprázdněna, protože měla být zrekonstruována a poté znovu uvedena do provozu, ale od září 2020 budova zeje prázdnotou. Chtěli ji odstranit, ale nebylo to vůbec jednoduché, protože likvidace takové stavby je stejně nákladná jako její stavba.

U nás se vícepodlažní stáje stavěly také, i když spíše pro jiná zvířata, a jak se zdá, toto není perspektiva pro evropské zemědělství.

Bez ohledu na legislativní jiné překážky bude při rozhodování o tom, jaké stavby pro prasata pořídíme, v prvé řadě hrát roli ekonomika. Hlavním cílem investora bude, aby stavba byla co nejlevnější, a to jak v nákladech na její pořízení, tak především na její provoz.

Více se dočtete v článku Ing. Miroslava Rozkota, CSc., který najdete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.*

Dnes již nefunkční patrová stáj Schweinehochhaus u Maausdorf v bývalé NDR
Takovéto farmy pro prasata budují v Číně
Farmu dánské společnosti Dan-Slovakia Agrar, a. s., ve Velkém Mederu na Slovensku jsme navštívili před více než patnácti lety
Farma pro více než dva tisíce prasnic v Háji u Duchcova z roku 2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down