Správná stimulace říje, a to jak u prasnic, tak prasniček, je prvním nezbytným krokem pro dobrou plodnost. Dosažení dobrého návratu k říji u odstavených prasnic a včasné vyvolání říje u prasniček vede ke zlepšení plodnosti a maximálnímu využití chované genetiky, avšak pro většinu farem zůstává stále výzvou.
Určujícími faktory reprodukčního úspěchu farmy jsou všechny postupy týkající se prasnic a prasniček přicházejících do říje, včetně detekce říje spolu s inseminací.
Kdy stimulovat prasnice?
Od prvního dne po odstavu selat. Pokud jsou prasnice odstaveny ráno, odpoledne by měly být stimulovány kancem. Mějte na paměti, že vždy provádíme dva úkony: stimulaci a detekci říje. Pokud nevystavíme prasnice kanci od prvního dne, nezjistíme ranou říji.
Důležité je prasnice stimulovat pomocí různých kanců a nadále poskytovat co nejvíce variací. Velmi častým problémem na mnoha farmách je nedostatek kanců. Dobré je stále střídat kance používané ke stimulaci prasnic, aby se zvýšil jejich sexuální zájem. Ideální situací jsou skupiny o dvou, třech nebo více kancích, aby mohli pracovat současně. Je také důležité mít možnost provádět detekci ráno a odpoledne na těch farmách, kde to provoz umožňuje. Toto je další příležitost ke střídaní kanců. Obecně se doporučuje poměr 1 kanec na 15 prasnic, pokud se poměr zvýší, je třeba prodloužit dobu denní expozice nebo zvýšit počet kanců.
Jak důležité je světlo?
Velmi důležité. Zkušenosti ze slunných zemí, kde často zatemňují farmy instalací chladicích systémů přes okna, ukázaly zhoršený návrat prasnic k říji. Chovatelé v oblačnějších zemích Evropy chápou důležitost světla a instalují dostatečné systémy umělého osvětlení. Dobrým opatřením k zajištění doporučené intenzity světla pro návrat k říji je použití zářivek nebo led lamp umístěných jeden metr nad hlavou prasnic. Je třeba zajistit 16 hodin bílého světla. Žluté žárovky a zářivky, které byly kdysi bílé, ale nečistoty snížily jejich intenzitu a změnily tón z bílé na nažloutlou, se nepočítají.*