26.09.2000 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stovku vysokoužitkových holštýnek předvedli chovatelé v Mrákově

Dne 20. září se sešli chovatelé červeného a černého holštýnského plemene na třetím ročníku výstavy holštýnského skotu v Mrákově. Výstava se koná v dvouletých intrevalech a za dobu svého trvání získala již mnoho příznivců, takže nejen svým rozsahem ale i početnou návštěvností přerostla již regionální rámec. Jde již tradičně o nejvyšší počet předvedených holštýnských krav v České republice. Chladné počasí neodradilo tentokrát více než 300 chovatelů z celých Čech i ze Slovenska, aby do Mrákova na Chodsko přijeli. Jistě nelitovali, protože se divákům představilo 97 vysokoužitkových dojnic ze zemědělských podniků z Domažlické a Klatovské oblasti.

Diváci zvláště oceňovali dobrou přípravu zvířat na výstavu. Jako vynikající hodnotil management výstavy i Giacomo Fracassi z italské společnosti Semenzoo, který na přehlídku přicestoval.
Přehlídku zahájil předseda ZOD Mrákov a starosta obce Mrákov. Za pořádající plemenářské organisace přivítali chovatele : Bas Engelen - majitel společnosti K. I. Samen, Ing. Jan Štráfelda, Csc. z firmy Natural a Ing. Václav Šaloun za Inseminu Horšovský Týn. Záštitu nad výstavou převzal Svaz chovatelů černostrakatého skotu a výstavy se zúčastnil ředitel Svazu doc. Ing. Jiří Motyčka, Csc., zvířata hodnotil bonitér Svazu Ing. Mojmír Vacek. Plemenice byly svezeny z více než dvaceti zemědělských podniků, kam se také hned po vyhlášení vítězek vracely k odpolednímu dojení.
Skupiny dcer po 27 býcích byly předvedeny v 10 skupinách, z nichž 6 skupin bylo prvotelek. Hodnotitel ing. Vacek vybral z každé skupiny dvě až tři nejlepší zvířata, ze kterých vzešla v závěru šampiónka výstavy. Jediným rozhodujícím hodnotícím kritériem byl exteriér. Dojnice byly většinou produkty druhé až třetí filiální generace z převodného křížení, většinou kombinovaných plemen s holštýnským, ať již v červené či v černé barvě.
Největší skupiny dcer byly předvedeny po býcích Markant, Fia Red, Jump, Dawkins, Master, Triosex a dalších. Chovatelé mohli obdivovat i například dvě dcery býka Aerniho, který se již déle drží na výborné pozici kolem 50. místa v německém žebříčku. V Německu je o býka velký zájem a jeho inseminační dávka je prodáván a za 25 DM. Fia Red je plemeník, který je odebírán na inseminační stanici Hradišťko pod Medníkem. Býk byl jako embryo vyprodukován v Německu, poté přenesen v Maďarsku a nyní chován v Česku. Ačkoliv jeho plemenné hodnoty na černostrakaté bázi jsou jen průměrné, prokázal vynikající absorpční schopnost při užitkovém a převodném křížení s červenostrakatou populací a již kříženky první filiální generace vykazují vynikající mléčný užitkový typ a oproti vrstevnicím mléčnou užitkovost vyšší o 1000 kg mléka.
Na závěr byla vyhlášena šampiónkou red holštýnská prvotelka po otci býkovi Markant - RED 244, chovatele ZOD Mrákov. Tento nizozemský býk byl používán na jalovice. Prvotelku vybral bonitér Svazu ing. Vacek pro perfektní stavbu vemene, končetin a zádi. Červenou šampiónkou v kategorii krav na II. a další laktaci a celkovou šampiónkou v kategorii red holštýnského plemene se stala dojnice po otci Dawkins s dobrou kapacitou, vynikajícími končetinami a vemenem z FADIS Horšovský Týn.. V černé barvě byla vyhlášena šampiónkou prvotelka po nizozemském Triosexovi chovatele pana Konopíka z Hostouně a dojnice z Meclovské a. s. opět po Triosexovi a stejného chovatele, tato dojnice byla vyhlášena i celkovou šampiónkou výstavy v kategorii starších krav. Triosex - NEB 204 se stal po Nizozemí i v Čechách chovatelskou legendou. Tento býk se již pět let drží v první dvacítce žebříčku prověřených býků v České republice. Má 1353 prověřených dcer, jde tak o býka s vysokou opakovatelností, tzn. spolehlivostí v produkci. Na Domažlicku byl nasazen především pro své exteriérové vlastnosti, důkazem toho je , že jeho dcery vyhrávají nejen na Mrákovské výstavě, Domažlické výstavě, ale i celostátních přehlídkách, například Přerov 99. Dcery býka jsou později dospívající s výbornými vemeny a pevnými končetinami..
Zemědělské společnosti, které přivezly zvířata na výstavu hospodaří většinou ve vyšší nadmořské výšce. Pořádající ZOD Mrákov obhospodařuje 2700 ha zem. půdy a chová, jak nám sdělil předseda Ing. Ludvík Jírovec, 2500 kusů skotu. Užitkovost dojnic na středisku Starý klíčov, kde využívají převodné křížení s red holštýnským plemenem se zvýšila z množství okolo 4000kg mléka na letos předpokládanou 5800 kg. Jako nejúspěšnější lze v letošním ročníku hodnotit chovatele Meclovskou zemědělskou, a. s., tato společnost hospodaří na více než 4000 ha a chovají více než 3000 kusů skotu. Podle hlavního zootechnika Petra Blahníka se v Meclově rozhodli po návštěvě nizozemských farem v roce 1991, chovat mléčný typ skotu. „Zvolili jsme strategii převodného křížení, měli jsme tak čas se připravit, vybudovat vhodné objekty, vytvořit dostatečnou krmivovou základnu a seznámit se s chovem jiného typu skotu.“ Od roku 1996 do konce roku 2000 v Meclově investovali pro potřeby živočišné výroby téměř 62 miliónů korun. Je zřejmé, že podnik vsadil na vysokou produktivitu práce. „Jen pro příklad u 946 kusů skotu pracuje 11 ošetřovatelů“, vysvětluje zootechnik. Meclovští jsou přesvědčeni, že vsadili na správnou kartu, což dokazuje nárůst užitkovosti z 11,15 l/ks/den v roce 1993 na 16,93 v roce letošním.
Mrákovská výstava se těší oblibě chovatelů z více důvodů. nejen pro perfektní organizaci výstavy, ale především mají chovatelé možnost posoudit ucelené kolekce dcer po jednotlivých býcích. To umožňuje zhodnotit dosažený pokrok ve šlechtění, zejména u dcer býků zlepšovatelů. Jako přínos hodnotili chovatelé možnost vidět dcery po býcích z testace, například po Fia Redovi, Justinovi, Astralovi nebo Ivoaire a rozhodnout se tak o připařovacích plánech pro příští období.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down