27.09.2010 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strakaté krásky ve známém ringu

Jubilejní desátý ročník národní výstavy českého strakatého skotu se konal 9. září v Radešínské Svratce. I předchozí den byl ve znamení oslav – Svaz chovatelů českého strakatého skotu slavil dvacet let svojí existence. Na Skalském dvoře se proto konalo slavnostní členské shromáždění včetně předání čestných cen osobnostem a firmám, které se zasloužily o rozvoj plemene v České republice.

Ustavující členské shromáždění Svazu chovatelů českého strakatého skotu se uskutečnilo v Krásné Hoře na Příbramsku 27. září 1990. Prvním předsedou se stal Ing. Vít Šimon, který tuto funkci vykonával až do roku 2005. Od roku 2005 je na tomto postu Ing. Roman Šustáček.
Dlouholetým ředitelem svazu byl Ing. Jaroslav Vetýška, CSc., od roku 2004 tuto funkci vykonává doc. Dr. Ing. Josef Kučera.
V rámci letošního slavnostního shromáždění získaly čestnou cenu Svazu chovatelů českého strakatého skotu tyto osobnosti: Ing. Vít Šimon, prof. Ing. Jaroslav Mikšík, DrSc., Ing. Josef Kadečka, CSc., Ing. Zdeněk Klanic, CSc., Josef Cetkovský a Ing. Richard Pichler. Pamětní listy si z ceremoniálu odnesli Stanislav Studený, Ing. František Zobal, Ing. Jiří Zelenka, Milan Cimfl, Ing. Pavel Šedivec, Ing. Josef Mejsnar, Ing. Jaroslav Vetýška, CSc., Ing. Antonín Krejčíř, Josef Zapletal, Ing. Miloš Lukášek, Ing. Jan Veleba, prof. Ing. Jaroslav Pytloun, DrSc., prof. Ing. Jiří Žižlavský, DrSc., prof. Ing. Josef Dvořák, CSc. Drhc., prof. Ing. Ladislav Zeman, CSc., prof. Ing. Jan Frelich, CSc. a zástupci společností ČMSCH, a. s., a Plemenárske služby Slovenskej republiky, š. p.

V hlavním městě

Na úvod vlastní výstavy se nad situací v chovu skotu zamyslel předseda svazu Ing. Roman Šustáček: „Ze všech stran se ozývají hlasy o snižování podpor. Jestli budou pro naše odvětví nulové, nebudeme moci dále chovat skot. Nejsme přece zločinci – chceme pouze produkovat potraviny a udržovat krajinu. Máme snad být pouze zahradníci této země? Je našemu státu prospěšnější nákup ozbrojené techniky nebo zachování zemědělství? Dnes nám jde o všechno. Jsme připraveni zvednout hlavu a jít se prát o naše zájmy. Sjednoťme se, dohodněme se mezi sebou, spojme fungující odbytové organizace do větších celků, ať jsme odběratelům silnějším partnerem.“Na úspěch výstavy i zemědělství si pak připil čerstvým mlékem.
Program národní výstavy byl bohatý - plemenice soutěžily ve třech kategoriích, prvotelky, krávy na druhé laktaci a krávy na třetí a další laktaci. Na závěr se udělovaly ceny za nejlepší vemeno a byla vyhlášena celková šampiónka za rok 2010. Nedílnou součástí celé akce bylo tradiční vyhlášení Miss sympatie, kterou pořádalo naše vydavatelství.

Krávy na první laktaci

Rozhodčí byli tentokrát dva, oba ze zahraničí, Dr. Daniele Vicario z Itálie a doc. Ing. Peter Strapák, CSc., ze Slovenska se svého úkolu zhostili na výbornou.
V kategorii prvotelek se bonitérům nejvíce zalíbila reprezentantka podniku Podorlické zemědělské družstvo Ohnišov s číslem 175167/952 po otci RAD-106 Asman (otec matky BO-837). Narodila se 11. 8. 2007 a otelila 5.3. 2010. „Tato prvotelka by se neztratila ani v mezinárodní konkurenci. Vyniká celkovou jemností, horní linií, má korektní končetiny a excelentní vemeno, zvláště přední čtvrtě,“ pronesl na její adresu Vicario.
Na druhé příčce v této skupině se umístila dcera býka BCH-081 Romtell ze ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s., (OM: ZEL-078) s číslem 200587/921, která se narodila 25. 2. 2008 a otelila 17. 5 2010. Podle Petera Strapáka se jedná o kompaktní prvotelku s vynikající hřbetní linií, vyzdvihl také její vemeno, zvláště přední i zadní čtvrtě, postavení struků a závěsný vaz. Pochválil také její končetiny.
Pomyslnou bronzovou medaili si z Radešínské Svratky odvezla zástupkyně Zemědělského družstva Kožichovice s číslem 323899/961 pocházející z plemenné kombinace RAD-217 Varus x BJ-181 Altai. Tato prvotelka se narodila 20. ledna 2008 a otelila 14. února tohoto roku. Podle rozhodčích je to kráva dobrého kombinovaného typu s pevnou hřbetní linií, výborně osvalená a s kvalitním vemenem.

Krávy na druhé laktaci

V této kategorii vybojovala zlato kráva č. 170508/953 z chovu Agro Liboměřice, a. s. Dcera býka RAD-212 Roibos (otec matky HG-183 Hippo) nadojila za normovanou první laktaci 7261 kg mléka s 4,37 procenta tuku a 3,9 procenta bílkovin. „Jedná se o plemenici optimálního užitkového typu s výborným osvalením, dobrými hloubkovými i šířkovými rozměry těla. Musíme vyzdvihnout i korektní končetiny a kapacitní vemeno. Tímto směrem by se mělo ubírat šlechtění strakatého skotu,“ shodli se oba hodnotitelé na jejím popisu.
Na druhé místo v této skupině dosadili Strapák s Vicariem reprezentantku akciové společnosti ZS Nalžovice číslo 162695/921 pocházející z kombinace BO-837 x SAL-025, která na aktuální laktaci nadojila za 212 dnů 6429 kg mléka (4,11 % tuku a 3,67 % bílkovin). Líbila se jim především její hloubla těla, ocenili i tělesný rámec a končetiny.
Třetí příčku obsadila kráva na druhé laktaci s číslem 200306/921, která přijela ze ZD Krásná Hora nad Vltavou. Dcera plemeníka MOR-157 Escort (otec matky BJ-170 Agres) má podle rozhodčích velmi dobře utvářené vemeno, vyzdvihli také její užitkový typ a přiměřené osvalení.

Na třetí a dalších laktacích
Kategorii nejstarších krav ovládla ve svůj prospěch kráva na třetí laktaci s číslem 141514/953 z akciové společnosti ALA Řepníky. Plemenice z kombinace RAD-099 Rumba x UF-006 Bois le Vin nadojila za 294 dní své maximální druhé laktace 8519 kg mléka obsahujícího 3,94 % tuku a 3,44 % bílkovin. Bonitéry zaujala především užitkovým typem a tělesným rámcem. Zajímavostí je, že matka této plemenice vyniká dlouhověkostí i užitkovostí, na své páté laktaci nadojila více než 10 000 kilogramů mléka.
Stříbrnou medaili si z letošní Radešínské Svratky odvezli do chovu HD Určice, družstvo za dceru Regia RAD-104 s číslem 28174/971. Kráva na páté laktaci má v kolonce otec matky registr HG-076. I ona vyniká dojivostí, na své maximální čtvrté laktaci nadojila za 305 dní 11766 kg mléka s obsahem tuku 3,6 % a bílkovin 3,4 procenta. „Má velmi dobrý tělesný rámec a končetiny a je přiměřeně temperamentní,“ ohodnotil ji Peter Strapák.
Třetí místo mezi nejstaršími kravami vybojovala opět zástupkyně ZD Krásná Hora nad Vltavou s číslem 48028/921 pocházející z plemenné kombinace BJ-170 Agres x MOR-026 Musketier, která je na páté laktaci. Zaujala především dobrým užitkovým typem.

Finálová ocenění

Tradiční cenu nestora šlechtění českého strakatého skotu doc. Bohumila Suchánka za rok 2010 získala zástupkyně DVP, družstva Pyšel s číslem 7445/061 po otci MKM-231 a otci matky HAR-002 na páté laktaci. Šlechtění skotu v Pyšeli je založeno na jednotlivých rodinách plemenic.
Cenu za nejlepší vemeno výstavy si po právu odvezli chovatelé z podniku Podorlické ZD Ohnišov za nejlepší prvotelku po Asmanovi.
Národní šampiónkou jubilejního ročníku výstavy v Radešínské Svratce se pak stala dcera Roibose, kráva na druhé laktaci v barvách akciové společnosti Agro Liboměřice.

Miss sympatie

Zájem a sympatie návštěvníků a snad i netradiční zbarvení přineslo tradiční pohár a věcné ceny od vydavatelství Profi Press krávě na třetí laktaci číslo 176126/961 z podniku DVP, družstvo Pyšel. Na své druhé maximální laktaci nadojila 7780 kg mléka s 3,61 % tuku a 3,33 % bílkovin. Má všechny předpoklady pro dlouhý produkční život - její matka se se otelila desetkrát. Vynikala i užitkovostí, na své maximální čtvrté laktaci nadojila 10 573 kilogramů mléka.
Jak týdeníku Zemědělec sdělil předseda družstva František Dvořák, této rodiny si stejně jako této konkrétní plemenice velmi cení. DVP Pyšel hospodaří na 760 hektarech zemědělské půdy a chová 900 kusů skotu, z toho 320 dojnic. Rostlinná výroba je zcela podřízená výrobě živočišné. Průměrná užitkovost podniku se pohybuje kolem 7500 kg mléka u prvotelek, o tisíc kilogramů vyšší nádoj vykazují starší krávy. Do mlékárny v Jaroměřicích nad Rokytnou se denně dodává zhruba 7300 kg suroviny za aktuální cenu 7,47 Kč. Zanedbatelná není ani masná užitkovost tamního skotu, býky o průměrné hmotnosti 690 kg vykupují jatky v Hlavečníku.

Klíčové informace:

 Národní výstava českého strakatého se konala 9. 9. v Radešínské Svratce.
 Šampiónkou se stala dcera Roibose z podniku Agro Liboměřice.
 Cenu za nejlepší vemeno získala prvotelka po Asmanovi z Podorlického ZD Ohnišov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down