25.10.2007 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strakatý kongres letos v Chorvatsku

Evropští chovatelé strakatého skotu se sešli ke svému jednání v chorvatském Zagrebu na přelomu září a října. Evropské sdružení chovatelů strakatého skotu (Europäische Vereinigung der Fleckviehzüchter - EVF) sjednocuje v současné době 18 členských států a dva státy se statutem pozorovatele. Čtrnáct z nich a další čtyři státy, které se ucházejí o členství, se účastnily jednání výboru i 27. kongresu EVF.

Fleckvieh je nejvýznamnějším plemenem na území Chorvatska a chová se zde nejen ve velkých podnicích, ale také velmi často na rodinných farmách. V Chorvatsku se fleckvieh využívá jako kombinované plemeno. Produkce skotu je zde nejvýznamnější součástí v rámci chovu hospodářských zvířat a jednou z nejvýznamnějších složek celého chorvatského zemědělství. Podíl fleckvieh na celkových stavech skotu v Chorvatsku je vysoký (72 % v rámci krav, resp. 84 % celkem). Obzvlášť v severní a střední části Chorvatska je chov skotu velmi rozvinutý.

Změny stavů
Významné změny potkaly v minulých letech i stavy skotu. Obzvláště během války v roce 1991 byly sníženy stavy skotu téměř o 100 000 ks krav a vysokobřezích jalovic. Intenzita poklesu stavů se posléze snižovala a v posledních letech se tento trend zastavil úplně. Stavy skotu se stabilizovaly a v posledním období se dokonce začaly opět mírně zvyšovat. V roce 2006 se v Chorvatsku chovalo 485 268 kusů skotu, z toho 242 261 krav.
Celková produkce mléka byla v loňském roce 1 063 675 litrů mléka, což znamená průměrnou užitkovost 4 535 litrů mléka na krávu. Produkce mléka stoupá významným způsobem zejména v posledních letech. Za tímto nárůstem stojí hlavně podpora státu, ale i přání výrobců úspěšně vystupovat na poli produkce skotu. Chorvatsko po dlouhá léta pokrývalo potřebu hovězího masa, dokonce se i velké množství kvalitního hovězího masa vyváželo (telecí).

Výměna stráží Z pohledu České republiky byl 27. kongres EVF konaný v chorvatském Zagrebu velmi specifický, především díky volbě nového prezidenta Evropské Simmental-Fleckvieh federace. Po čtyřletém funkčním období na postu prezidenta vystřídal Ing. Richarda Pichlera z Rakouska ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Dr. Ing. Josef Kučera. Od roku 1972 je to první zástupce východní Evropy na nejvyšším postu EVF, od založení EVF v roce 1962 je Dr. Kučera vedle prof. Boliče z bývalé Jugoslávie teprve druhým „východním“ prezidentem.
Na závěr jednání pozvali zástupci Polského svazu chovatelů strakatého skotu k zasedání výboru EVF v roce 2008. Zasedání výboru proběhne v srpnu, začne v Krakově a jeho posledním dnem bude národní výstava strakatého skotu v Rudawce Rymanowskej. Hostitelskou zemí 28. kongresu EVF bude v roce 2009 Maďarsko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down