Kuřecí embrya necítí bolest před 13. dnem inkubace, jak odhalila nedávná studie zadaná německým Spolkovým ministerstvem výživy a zemědělství (BMEL). Zjištění o dobrých životních podmínkách zvířat by mohlo mít dopad na zákaz utracení kohoutků v několika zemích.
Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard kuřat kohoutků u nosnic, což představuje hlavní problém welfare zvířat a ekonomiku nosnic, resp. výroby vajec. Organizace pro dobré životní podmínky zvířat tlačily na průmysl výroby vajec, aby našel alternativní přístup. Výrobci vajec po celém světě se zavázali, že přijmou technologii třídění podle pohlaví in ovo, jakmile bude k dispozici. Současné zákony zakazují utracení kohoutků po šestém dni inkubace, nicméně studie BMEL nedávno zjistila, že kuřecí embrya necítí bolest před 13. dnem inkubace. „Podle současného právního stavu bude od 1. ledna 2024 zakázáno zastavovat inkubaci samčích kuřecích embryí od 7. dne inkubace určením pohlaví v násadovém vejci. Tento zákaz vstoupí v platnost od 13. dne inkubace,“ napsalo ministerstvo. „Toto zjištění je velmi důležité pro dobré životní podmínky zvířat,“ řekla Mariana Pradillo, marketingová manažerka společnosti Orbem GmbH. Zjišťování pohlaví in ovo je skvělou alternativou, kde lze určit pohlaví embrya a u kohoutků inkubaci ukončit, když není vnímána bolest.
Jak funguje sexování kuřat in ovo
Jedno z technologických řešení pro in-ovo pohlavní vývoj embryí využívá MRI (Magnetic Resonance Imaging) a umělou inteligenci (AI) k identifikaci kohoutků. „MRI je technologie používaná v lékařské oblasti,“ vysvětlil Pradillo, „AI nám pomáhá urychlit proces skenování a klasifikace a zpřístupňuje MRI pro průmyslové aplikace. Když skenujeme vajíčka, AI detekuje morfologické rozdíly v embryu a určuje jejich pohlaví. Systém dokáže identifikovat vnitřní a vnější rysy každého vejce, aniž by se jich dotýkal, s přesností 99 %.“ „MRI je opravdu relevantní a zajímavá věc, protože můžeme vidět dovnitř vajíčka a s umělou inteligencí je vše automatické, takže můžeme automaticky identifikovat nevhodná a neoplozená vajíčka,“ řekl generální ředitel společnosti Orbem Dr. Pedro Gomez během série webinářů 2021 Poultry Tech Summit. „Doufáme, že tento kamerový systém poskytne nové informace a že jeho používáním lze omezit plýtvání.“
Zúčastněte se v roce 2023 Poultry Tech Summit
Připojte se k exkluzivnímu mezinárodnímu setkání inovátorů, výzkumníků, podnikatelů, technologických expertů, investorů a předních producentů drůbeže na Poultry Tech Summit 2023, který se bude konat 6. až 8. listopadu na letišti Hilton Atlanta v Atlantě ve státě Georgia. Poultry Tech Summit se zaměřuje na přechod inovativních technologií do komerčních aplikací s cílem posunout drůbežářský průmysl.
Poultry World