13.12.2002 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stupeň inovace rozhodl o medailích

Ocenění stříbrnými medailemi si z veletrhu EuroTier 2003 v Hannoveru odvezlo deset z 260 přihlášených exponátů. Podmínkou, kterou si komise klade, je splnění požadavku na takový stupeň inovace, který vede k podstatnému zlepšení funkce.

Měkká chůze pro dojnice
Gumové matrace určené pro pevné podlahy a rošty představily firmy Spinder a Kraiburg. Spinder vyvinul koncepci tzv. Soft Walk. Měkký gumový materiál, který je připevněn na speciálních betonových elementech zajišťuje komfortní podlahu ve stáji. Elastický povrch kromě snížení zatížení kloubů omezuje onemocnění paznehtů a zvyšuje bezpečnost chůze. Kraiburg nabízí rovněž gumové matrace pro stáje s betonovými a roštovými podlahami. Jednotlivé podlahové díly lze umístit v jakémkoliv typu hnojných chodeb.
V moderních volných stájích tráví dojnice v průměru osm hodin denně v prostorách mimo lehací boxy. Proto působí měkký materiál na podlahách pozitivně jak na zdraví, tak na pohodu zvířat. V Americe se gumy na podlahy ve stájích používají již léta.

Přenosný měřič mléka
Nová přenosná měřicí jednotka na mléko pochází z dílny společnosti ITEC. Zařízení umožňuje sběr dat, jejich dálkový přenos, elektronické vyhodnocení. Je vhodné pro vazná ustájení i pastevní chov. Měření množství mléka lze doplnit i detektorem mastitid. Je zcela nezávislé s vlastním zdrojem proudu (24 V).

Stání pro skupinové chovy
Fixační zařízení pro stáje se skupinovým chovem prasniček umožňuje zvířata krátkodobě fixovat zaklapnutím zábrany v prostoru krmiště. Tři až pět stání lze najednou uzavřít nebo otevřít. Systém představili autoři z univerzity v Giessenu a firma Willi Moll. Zařízení lze využívat i ve skupinových chovech při připouštění.

Vibrátor i pro prasnice
Stříbrnou medaili si společnost Schippers odvezla z Hannoveru za novinku určenou pro stimulaci říje u prasnic. MS Reflexator během inseminace stimuluje přirozený reflex prasnice a zlepšuje příjem spermatu. V chovech se při použití zařízení zlepšují výsledky reprodukce. Vibrátor se jednoduše během inseminace pověsí na inseminační pipetu. Jde o 10 cm dlouhé závaží, které obsahuje vibrační element. Vibrace se přenáší až na dělohu prasnice. Zájemci o novou pomůcku pro inseminaci zaplatí 39,50 eur.

Paznehty rychleji ošetřit
S revolučním způsobem ošetření paznehtů přišla na trh firma Demotec, což jí vyneslo i ocenění na veletrhu. FuturaPad - tak se nazývá světová novinka, kterou je zcela nový systém ošetření kulhavosti krav. Přilepení dřevěného špalíčku je jednodušší, rychlejší a pevnější a nabízí uživateli řadu předností. Unikátnost spočívá v patentu, kterým je jen o více než jeden milimetr silnější elastický potah, ten se přitlačením obrysů umělé vrchní plochy přizpůsobí a plnou plochou pevně přilepí na pazneht. Chemicky aktivní potah je z druhé strany pevně spojen s dřevěným špalíčkem, aktivuje se přidáním speciálního lepidla. Aby byl zvířeti umožněn přirozený pohyb, je flexibilní potah anatomicky optimalizován, takže zadní, na tlak citlivá oblast paznehtu zůstává volná. Přilepení špalíčku trvá pouhých několik vteřin a nezávisí na vnějším prostředí. Výrobek lze zakoupit ve dvou velikostech.

Měření stájového klimatu
Ocenění za měření stájového klimatu si odvezli z Hannoveru firmy Agroproject a Devrie Stalltechnik. Mobilní zařízení měří teplotu ve stáji, vlhkost a obsah amoniaku ve vzduchu. Naměřené hodnoty ukládá, je možné připojení k PC a port je chráněn proti poškození.

Kvalita a dokumentace pro tekuté krmení
Pro zavedení systému kvality QS je třeba splnit mnoho podmínek v oblasti dokumentace. Ulehčení práce nabídly farmářům tři firmy – Meyer-Lohne, Weda a Holscher a Leuschner, které vyvinuly softwarový model pro počítače řídicí proces krmení, lze jej snadno integrovat do stávajícího systému. Sledované údaje se týkají především vstupů zvířat, krmiv, terapeutických prostředků a rovněž výstupů pro jatečná zvířata, ztráty a bilance živin, lze hodnotit i náklady.

Vertikální integrace
Software pro výměnu dat mezi partnery na úrovni různých systémů produkce (např. prasnice, výkrm) ve směru optimalizace kvality nabídla chovatelům společnost Landdata-Eurosoft. Funguje na následujícím principu: Chovatel prasnic označí partie selat barevnými ušními známkami a k nim poznamená veškerá ošetření apod. Při prodeji selat předá výkrmci informace o partiích na disketě. Ten převezme data do vlastního plánu výkrmu a zanáší do systému také veškeré údaje týkající se partií selat. Po ukončení výkrmu získá zpět data chovatel prasnic, který je může vyhodnotit například pro potřebu posouzení výkrmnosti potomstva po jednotlivých kancích.

Automatický přenos dat
Stříbrem oceněný Metatron 21 výrobce Westfalia Landtechnik měří množství nadojeného mléka. Terminál vybavený displejem kontroluje průběh dojení a ukládá získaná data, například o množství nadojeného mléka a o jeho průtoku. Data jsou automaticky přenesena z dojného místa na server. Poprvé tak dostává chovatel možnost uložit získaná data, aniž by je musel vkládat.

Účinně zpracovat údaje
Podobně managementu stáda slouží poslední oceněný exponát Fullexpert. Na trh s ním přichází společnost Lemmer-Fullwood. Program nabízí uživateli možnost vyhodnotit data týkající se např. užitkovosti, krmení, aktivity i zdraví zvířete. S možností také grafického vyjádření získá vedoucí provozu informace jak o jednotlivých zvířatech, tak o užitkovosti a zdraví celého stáda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down