I když letošní sklizeň píce vypadá lépe než loňská co do množství i většiny výživových parametrů, sucho je pojem, který bohužel nemůžeme ze svého slovníku škrtnout. Počasí je nestabilní a zemědělci se mu musí přizpůsobit. I to byla jedna z myšlenek, která zazněla na semináři společnosti Mráz Agro CZ, s. r. o., na letošním agrosalónu Země živitelka.
Firma Mráz Agro CZ, s. r. o., je na trhu už 23 let. Její zakladatel Vladimír Mráz přišel v roce 1996 s myšlenkou využít pro výživu zvířat vedlejší produkty z potravinářského sektoru. Dnes má společnost pobočky po celé České republice a věnuje se řadě dalších činností. Stěžejní ale zůstává výživa zvířat s využitím vedlejších produktů.
Na semináři s názvem Otázky současného zemědělství a krmivářství aneb Budoucnost vychází z minulosti jako první vystoupil Mgr. Vladimír Mráz, který přítomným představil společnost a její směřování. „Zájmem společnosti je vytvářet harmonický ekosystém lidí, zvířat i přírody a při využití vedlejších produktů potravinářství a navázat tak na staré lidové tradice, které znali již naši prarodiče,“ uvedl Mgr. Mráz. Hlavní aktivity společnosti se podle jeho slov dají rozdělit do čtyř skupin: dodávky čerstvého pivovarského mláta, suchá krmiva, zemědělské komodity a škroby. Roční objem obchodovaných a zpracovaných vedlejších produktů se pohybuje kolem 280 000 tun, což někdy znamená až 40 kamionů denně.
Firma Mráz Agro CZ patří do rodinné skupiny Mráz Agro, ve které jsou také například Mráz Agro SK, s. r. o., působící na Slovensku nebo Mráz zemědělská společnost, zabývající se tradiční prvovýrobou.
Společnost spolupracuje s vědeckými institucemi, například s Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., v Praze-Uhříněvsi. Podporuje vzdělávání na středních i vysokých školách. Je také častým účastníkem chovatelských akcí, za poslední jmenujme například holštýnskou přehlídku v Mrákově či Prim Chomutice.