03.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Světová show romanovských ovcí v ČR

V Čechách nemáme jen nejlepší pivo na světě a nejhezčí ženy, ale také bezesporu nejlepší populaci romanovských ovcí. Díky padesátileté píli našich chovatelů vznikla populace, která svými užitkovými a morfologickými vlastnostmi nemá jinde ve světě obdoby. Posledních 20 let jsou tito chovatelé sdruženi v Klubu chovatelů romanovských ovcí, který také dne 7. října 2017 uspořádal v Lysé n. L. již pátý Národní šampionát romanovských ovcí. Tato vrcholná akce láká každoročně zájem tuzemských ale i zahraničních farmářů. Letos nás navštívili příznivci romanovky z Íránu, Turecka, Srbska, Chorvatska a Rakouska.

Zahraniční kontakty a exporty jsou již řadu let důležitým hnacím motorem dalšího šlechtění a mnoha dalších pokroků naší populace. Je až neuvěřitelné, že romanovky u nejlepších chovatelů odchovávají v průměru tři a více jehňat s tím, že jsou každoročně odchovávána i četná paterčata, průměrná 100denní váha je okolo 30 kg (s extrémy přesahujícími i 40 kg) a výška MLD ve 100 dnech je v průměru okolo 24 mm (s extrémy okolo 30 mm). To jsou výsledky, které jsme si před deseti lety dokázali jen stěží představit. A dnes jsou realitou. V současnosti se chovatelé také více zaměřují na morfologii zvířat, jejich odolnost a produkční dlouhověkost.

V předvečer národního šampionátu se konal elitní nákupní trh beranů. Hlavní hodnotitel byl tradičně předseda SCHOK Ing. Vít Mareš. Klasifikováno bylo 40 beránků ve věku 5 až 10 měsíců 11 krevních linií. Je potěšitelné, že zejména linie ROLAND A RECHT dokázaly přes četná úskalí takřka „vstát z mrtvých“. Že se jednalo o absolutní špičku je patrné z toho, že 16 beranů bylo ohodnoceno celkovou třídou ER a dalších 21 beranů bylo ohodnoceno dalšími elitními třídami. Šampionem ENT se stal beran z chovu Ing. Josefa Šlejtra CZ 94415 021 PROVES ZUMBA linie ROMI.

Sobotní program již patřil plně národnímu šampionátu se zadáním titulů Národní šampion, Národní vicešampion a třetí ve všech vystavovaných kategoriích. Hodnocení se poprvé ujali zkušení a renomovaní chovatelé a za doprovodu kvalitní hudby se svého úkolu zhostili vzorně. Své hodnocení všichni prováděli přesně, jistě a divácky poutavě.

Je zapotřebí vyzdvihnout také předvádění zvířat, kterého se ujali studenti středních zemědělských škol (VOŠ a SZeŠ Benešov a SZeŠ a SOŠ Poděbrady). Všichni byli výteční a bez jejich pomoci bychom si naši akci již nedokázali představit. Nejen, že zvládli zvířata prezentovat v zootechnickém postoji, ale také zajistili anonymní posuzování.

Hodnocení „nejnabitější“ kategorie mladých beranů do dvacácti měsíců se ujal dlouholetý předseda Klubu a současný čestný prezident Jiří Vízner. Po náročném tříkolovém zápasení nakonec, za majestátního zvuku Pucciniho Nessum Dormy, vyhlásil pan Vízner vítěze – sedmiměsíčního berana PARADISE DRAK CZ 71231 053 z chovu paní Michaely Kvisové. Vicešampionem se stal PROVES ZUMBA, vítěz ENT a třetí místo obsadil beran linie ROSEN od Jiřího Denka.

Kategorii starších beranů (nad 12 měsíců) „pískal“ současný předseda Klubu Ing. Petr Zajíček, a byť vybíral jen z deseti beranů, nebylo to snadné. Tito dospělí plemeníci byli různého stáří a různé délky vlny a tak bylo náročné je spravedlivě seřadit. Šampionem se nakonec stal impozantní rok a půl starý PROVES VIKING z chovu Josefa Šlejtra. Jen o vlásek se druhý umístil o rok starší beran linie RARACH z chovu pana Vjatera. Třetí místo obsadil beran pana Libora Dobeše linie RAUCH.

Odpolední program patřil samičím kategoriím a začínaly jehnice do 12 měsíců. Této kategorii také někdy ríkáme „Miss romanovka“ a jejího hodnocení se ujal Ing. Josef Šlejtr. Dvacet jedna velmi pěkných jehnic, které výborně reprezentovaly růstové schopnosti a ranost plemene, soutěžily ve třech základních kolech a ve finále. V tomto klání výrazně dominovaly jehnice Jiřího Denka, které obsadily první dvě místa. Třetí místo vybojovala PARADISE JULIE z chovu Michaely Kvisové.

Michaela Kvisová se poté ujala hodnocení dospělých bahnic (12 a více měsíců starých). Také tato kategorie byla velmi vyrovnaná a všechny přihlížející udivoval rámec předváděných ovcí. Šampionkou se stala PROVES HANA (CZ 93752 921) z chovu pana Ing. Šlejtra před INPLEM RELIK IRMA 1 z chovu pana Ing. Zajíčka. Třetí místo obsadila ovce CZ 98974 921 z chovu pana Vjatera v majetku Radka Zycha.

Celkově se Šampionátu zúčastnilo 87 zvířat od čtrnácti různých chovatelů, vesměs vysoké kvality. Je třeba poděkovat SCHOK, který akci výrazně finančně podpořil, a také sponzorům, kteří přispěli věcnými cenami pro umístěná zvířata – Agrotrans, s. r.o., Guyokrma, s. r.o., VKS POHLEPŠTÍ DVOŘÁCI,  a. s., VOLAC AGRO-BEST s. r. o., JEMENSKÁ a. s., PROVES. Zájemcům a příznivcům plemene doporučujeme sledovat stránky Klubu www.romanovky.eu, kde se včas dozví o dalších akcích. Na jaře nás čeká výstava Jarní Bučice, kde oslavíme 20 let Klubu, a v říjnu 2018 opět Národní šampionát v Lysé n. L.

Ing. Petr Zajíček

předseda klubu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down