06.06.2025 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SVS ruší mimořádná opatření!

Státní veterinární správa (SVS) od zítřka ruší zbývající mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku a na Slovensku. Podle SVS se nákazová situace vyvíjí příznivě, nový případ nákazy nebyl v okolních zemích potvrzen od poloviny dubna. Proto již nebude nutné vést záznamy o vjezdu vozidel a vstupu osob do hospodářství či vyžadovat potvrzení o provedení dezinfekce vozidla. SVS přesto chovatelům doporučuje i nadále dodržovat opatření biologické bezpečnosti na vysoké úrovni. I nadále bude také probíhat preventivní vyšetřování mléka a zvěřiny v příhraničních regionech.

Poslední ohnisko SLAK v chovu skotu v Maďarsku bylo potvrzeno 17. dubna, na Slovensku 4. dubna.  Obě země provedly likvidaci ohnisek zahrnující utracení vnímavých zvířat a opakovanou dezinfekci. Všechna vyšetření v rámci monitoringu na Slovensku, v Maďarsku i České republice byla negativní. V souladu s evropskou legislativou tak Slovensko již zrušilo uzavřená pásma okolo ohnisek a Maďarsko je ruší dnes.

Postupné uvolňování

Státní veterinární správa v reakci na vývoj nákazové situace opatření uvolňovala postupně. Například k 18. květnu přestal platit zákaz dovozu vnímavých zvířat a dalších komodit z obou zemí s výskytem SLAK, který s mírnými úpravami platil více než dva měsíce od výskytu prvních ohnisek. Od 23. května skončily kontroly přepravců prováděné s Policií ČR na hranicích se Slovenskem.

„Ve vztahu ke slintavce a kulhavce zůstane zachované preventivní vyšetřování mléka a také monitoring volně žijící zvěře v příhraničních regionech. K dnešnímu dni bylo v mlékárnách odebráno a vyšetřeno ve Státních veterinárních ústavech bezmála 1400 vzorků mléka, v žádném vzorku nebyl zjištěn virus SLAK,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Mléko se vyšetřuje od konce března a ve spolupráci s mlékárnami a Státními veterinárními ústavy jsou odebírány vzorky mléka od chovatelů z regionů hraničících se Slovenskem. 

Zbyněk Semerád
Zbyněk Semerád

V příhraničních regionech probíhá také monitoring u volně žijící zvěře. Dosud bylo na virus SLAK vyšetřeno více než 150 vzorků, všechny dosavadní výsledky vyšetření byly vyhovující.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.