22.02.2016 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Švýcarské ovce a kozy v našich chovech

Walliské ovce a walliské kozy nepatří v našich chovech k často chovaným plemenům. Rozhodně to ale není kvůli nárokům na chov, protože obě plemena malých přežvýkavců pocházejí z horských oblastí Švýcarska.

 

Podle kategorizace Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., jsou walliské ovce a walliské kozy řazené do skupiny zájmových plemen. K hrstce chovatelů, kteří se zabývají jejich chovem, patří i Ing. Kateřina Bečková, která obě plemena předvedla také na loňské podzimní výstavě Náš chov v Lysé nad Labem. Na její rodinné biofarmě v Měchově na Karlovarsku však můžete vidět nejen černohlavé walliské ovce a dvoubarevné walliské kozy, ale také anglonubijské a kamerunské kozy, krávy jerseyského skotu, highlandy, fríské a chladnokrevné koně a irské koby, osly nebo göttingenská prasata.

Chovatelka Kateřina Bečková o sobě říká, že má zemědělství v krvi. Původně chtěla hospodařit na Mělnicku, kde má její rodina kořeny, ale vyřízení restitučních  nároků se vleklo natolik, že pořídila statek s jedenácti hektary v malá vesničce na okraji Slavkovského lesa.

„Začínali jsme s chovem fríských koní. S  navyšováním obhospodařované výměry zemědělské půdy jsme hledali využití pro vyprodukovanou pastevní píci, a tak jsme farmu postupně rozšířili o chov skotu, koz a ovcí. Protože všechna zvířata u nás mají jména a žádná z nich nejsou k jídlu, vybírali jsme spíše extenzivně využívaná plemena. Patří k nim i walliské kozy, které jsme dovezli z německých chovů. Jedná se o primitivní, pozdní, dlouhosrsté plemeno s kombinovanou užitkovostí, které upoutá svým charakteristickým zbarvením – černohnědou přední a bílou zadní části těla. Obě pohlaví mají mohutné vidlicovité rohy a bradní vous. Walliské kozy jsou úžasné matky se silným pudem na ochranu mláďat. Ve vrzích převažují jedináčci s průměrnou hmotností okolo čtyř kilogramů, dvojčata mají o více než půl kilogramu méně. Také walliské ovce patří k méně plodným plemenům s maximálním počtem dvou jehňat ve vrhu,“ prozradila při naší návštěvě Ing. Bečková.*

Více se dočtete v dubnovém číslu časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down