Švýcarské sdružení rozhořčeno konzumací bernardýnů v Číně

Velkým, dlouhosrstým a dobrosrdečným psům bernardýnům, kteří v očích většiny lidí zachraňují se soudkem rumu na krku nešťastníky zasypané v závějích, se v Číně dostává zcela jiného ocenění: slouží zde k přípravě ragú a smažených kotlet.

To pobouřilo švýcarské sdružení na obranu bernardýnů natolik, že zaslalo švýcarské vládě žádost o pomoc. Informovala o tom agentura AFP.
„Očekáváme, že vláda zasáhne u čínských představitelů, aby bylo jasno v tom, co se opravdu se psy v Číně děje,“ uvádí se v prohlášení asociace SOS Saint-Bernard Dogs, které bylo zveřejněno v Ženevě. „Může se Švýcarsko dále tvářit lhostejně k tomu, co se s bernardýny v Číně děje, a zároveň tato zvířata prezentovat jako historický symbol země? Odpověď zní jasně: ne!“ zdůrazňuje SOS Saint-Bernard Dogs. Asociace předala parlamentu v Bernu petici s 11.000 podpisy majitelů a chovatelů těchto psů, sdělila předsedkyně SOS Saint – Bernard Dogs Eleonore Moserová. Čína se podle Moserové pustila asi před pěti lety do chovu bernardýnů ke kulinárním účelům, žádný z nich však nepochází ze Švýcarska. V Číně je podle asociace asi dvacet chovů bernardýnů, z nichž většina je financována ze státní pokladny. Bernardýna, jemuž prý Číňané říkají „velký hloupý pes“, jak tvrdí asociace citující články čínského tisku, si získal v této zemi oblibu proto, že jeho maso je prý jemné a chutné. Navíc pes není agresívní, málo sežere, ale rychle roste, je odolný vůči nemocem a fena mívá při jednom vrhu až dvanáct štěňat. Francouzská herečka Brigitte Bardotová, známá bojovnice za práva zvířat, zaslala loni v říjnu švýcarskému prezidentu dopis, v němž ho žádala, aby jeho země přestala bernardýny do Číny vyvážet. Švýcarský veterinární úřad v odpovědi Bardotové 6. listopadu vybídl k protestům proti konzumaci psího masa, zvláště pak masa bernardýnů. Úřad ujistil, že bernardýni nepocházejí ze švýcarských chovů. Švýcaři mají k těmto psům zvláště vřelý vztah. Úřad připomíná, že jejich jméno pochází od průsmyku Velkého Svatého Bernarda spojujícího Švýcarsko s Itálií. Hospic mnichů v tomto průsmyku chová bernardýny, jejichž cena se pohybuje od 3000 do 3500 švýcarských franků (přes 70.000 Kč).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *