15.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Swiss expo Lausanne

V polovině ledna 2016 jsme se vypravili na základě četných doporučení a pozvání do Švýcarského Lausanne, kde se toho času konala velkolepá chovatelská akce – Swiss Expo 2016, výstava skotu místních původních plemen.

Obecně se Švýcaři neženou za každou cenu za co nejvyšší dojivostí, prioritou je pro ně spíše selekce na dobré zdraví, plodnost a dlouhověkost při solidní dlouhodobě udržitelné užitkovosti krav. A protože mají rádi krávy pěkné i na pohled, selektují svá stáda i na solidní exteriér.

Zajímavým švýcarským produktem je i tzv. ementálské mléko. Jde o mléko z farem chovatelů, kteří se vůči mlékárně zavázali, že nebudou svým kravám podávat fermentovaná krmiva a omezí se jen na zelenou píci, seno, úsušky pícnin a případně jadrná krmiva. Daní je nižší užitkovost, výhodou je však vyšší výkupní cena takového mléka, které pak slouží ke speciálním účelům ve výrobě.

Švýcaři mají své krávy rádi, což jim umožňuje rodinný charakter jejich farem. Mají k nim vztah nejen jako ke zdroji zpeněžitelné produkce, ale i ryze osobní.

Co do počtu šestým nejpočetnějším plemenm, které se na Swiss Expo mělo možnost prezentovat, je samozřejmě original brown swiss. Typický představitel dvojstranné maso-mléčné užitkovosti. S plemenem brown swiss má dnes společné jen jméno, dnes už dávno není možné v rámci čistokrevné plemenitby přikřižovat jedno plemeno k druhému. Skalní příznivci a chovatelé Original Brown Swiss  si zakládají na čistokrevné plemenitbě a snaží se zlepšovat jejich dojivost při zachování příznivé masné užitkovostí. Jde o plemeno hrubé, velice odolné, přizpůsobivé, plodné a výjimečně dlouhověké. Je také velmi chodivé s kvalitními a zdravými končetinami, což jej činí vhodným do hornatých a členitých terénů. V KU je zapojeno asi 6000 krav s průměrnou mléčnou užitkovostí 6130 kg mléka, 3,91 % tuku a 3,31 % bílkoviny. Průměrný standardizovaný denní přírůstek je 1346 g denně. Jde o Švýcarskou genovou rezervu. Naprostá většina zvířat je rohatá a jsou tak efektní ozdobou vysokohorských pastvin a salaší. Vítězkou přehlídky se stala prvotelka HAKON ALFA s denní dojivostí 27,5l mléka. Její perfektní vemeno zaujalo judge natolik, že ji zároveň vyhlásil krávou s nejlepším vemenem. Vicešampiónkou se stala AJA KILIAN LUANA.  Hrdost na toto národní plemeno se projevila při velice bouřlivém aplausu v stoje při vyhlášení vítězek.

Celý článek najdete v tištěném Našem chovu 6/2016

Ing. Petr Zajíček

Magdalena Bartáková

Inplem, s. r. o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down