Tekuté a kašovité krmení je pro zvířata přirozenější, lépe vyhovuje fyziologii trávení a v současné době je proto velmi oblíbené u výkrmců prasat. Pokusy prokázali i lepší konverzi živin. Plně automatizovat lze jak dávkování a mísení různých sypkých i tekutých komponentů v míchačce, tak i případnou fermentaci, rozvod potrubím a dávkování pomocí pneumaticky ovládaných ventilů do koryt. Je zde i zpětná vazba mezi naplněním koryt a dávkováním, která umožňuje kontrolu odběru krmiva zvířaty. Čidla registrují naplnění žlabu.
Zkušenému zootechnikovi uvedený systém krmení umožňuje využití různých komponentů krmiv. Nejenom tedy pouze běžných krmných směsí a koncentrátů, ale třeba i mokrého kukuřičného zrna, syrovátky apod. Míchačka umožňuje za pomoci několika základních směsí přizpůsobovat krmnou dávku růstové fázi prasat a řízení dávkování i použití kvalitativně odlišných směsí v různých odděleních výkrmny. Je možné i tolik atraktivní a zajímavé použití fermentovaného tekutého krmení, případně okyselování krmiva. Tekuté krmení je pochopitelně ideální živnou půdou pro různé mikroorganizmy, ale to lze dobře udržet pod kontrolou a vyřešit lze i čištění systému. U všech typů krmení pochopitelně platí nutnost kvalitní údržby a patřičné hygieny. Naopak má mokré krmení i pozitivní vliv na snížení prašnosti v prostoru stáje. U suchého krmení to býval problém a respiratorní problémy prasat ve výkrmu představují významný zdroj ztrát. Je jisté, že systémy mokrého krmení prasat se nejen pro své nesporné výhody, ale i díky kvalitní projekci, konstrukci a servisu ze strany výrobců budou nadále rozšiřovat.
Systémy krmení tekutou krmnou směsí jsou vhodné především pro velké farmy, protože z jedné přípravny je možné krmit několik stájí. Většinou jsou řízeny počítačem s rozsáhlým programovým vybavením pro automatické řízení procesu krmení i pro řízení chovu. Jsou velice univerzální i hlediska receptury krmné dávky a její změny. Nejnovější systémy se orientují i na úpravu pH krmné dávky. Zejména při krmení selat v odchovnách je pro udržení jejich dobrého zdravotního stavu důležité dodržovat hodnotu pH krmiva přibližně na hodnotě 4,5 - 5,0.
Více se dočtete v praktické příručce Technologické systémy krmení hospodářských zvířat.